11.05.2020

by

Tuż po ciepłym wyjątkowo weekendzie za nami ciepła noc. Termometry wskazywały minimalnie 12 stopni celsjusza. O poranku budzimy się w towarzystwie budzącego się słońca, które jest z nami coraz wcześniej. Trudno się dziwić bo przecież dzień trwa już 15 godzin i 30 minut, jest krótszy od najdłuższego w roku o 1 godzinę i 16 minut, natomiast dłuższy od najkrótszego o 7 godzin i 47 minut. Lato rozpocznie się za 40 dni. Znak zodiaku to Byk. Poranek o godzinie 5:00, w tym samym miejscu co zwykle prezentuje się dziś tak:

Słońce wstało dokładnie o 4:47 i będzie z nami do 20:17. Tymczasem jeszcze w zeszłym roku, w sierpniu o godzinie 5:00 w tym samym miejscu poranek prezentował się tak:

IMIENINY:

Franciszek, Ignacy, Miranda

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Dzień Bez Śmiecenia
  • Dzień Doradcy Podatkowego

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 11.05.1702 – Pożar w Żorach. Ogień strawił doszczętnie drewnianą zabudowę miasta. Szkody były olbrzymie, niektórzy mieszkańcy w krótkiej chwili stracili dorobek całego życia. Solidarni żorzanie postanowili zorganizować błagalną procesję. W czasie pochodu na świeżym jeszcze rumowisku wznosili modły do Boga, prosząc o odwrócenie od nich klęski pożaru. Przyrzekli jednocześnie uczestniczyć w corocznych procesjach po ulicach miasta właśnie w tej intencji. Tak zresztą narodziła się tradycja obchodów Święta Ogniowego. Do 1939 roku dzień 11 maja był dniem wolnym od pracy. Dzieci nie wyprawiano do szkoły, a rolnicy nie pracowali w polu. Sklepy i różne instytucje publiczne były pozamykane. Jesienią 2009 mieszkańcy Żor doczekali się filmu dokumentalnego pod tytułem Święto Ogniowe – 300 lat tradycji. Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli: Zbigniew Krówka oraz Grzegorz Granek ze Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Progres”. Film powstał w dwóch wersjach – polskiej i angielskiej. Scenariusz napisał Rafał Cymorek, muzykę, specjalnie na tę okazję, skomponował Mariusz Bogaczyk.
  • 11.05.1930 – odbyły się wybory do Sejmu Śląskiego II kadencji. Sukces odniosły tu startujące w bloku stronnictwa niemieckie, które uzyskały razem 15 mandatów, tworząc największy w sejmie klub. Chadecja zdobyła 13 miejsc, sanacyjne Narodowo-Chrześcijańskie Zjednoczenie Pracy 10, PPS i NPR odpowiednio 4 i 3, komuniści 2 miejsca (Paweł Komander i Józef Wieczorek). Warto dodać iż nowy sejm stał się areną ostrego sporu między sanacją a ugrupowaniami demokratycznymi. Na skutek nieuzyskania przez NChZP większości 25 głosów, dochodziło często do zgrzytów między wojewodą Grażyńskim a sejmem.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

  • 108 nowych zachorowań na koronawirusa, wszystkie potwierdzone u górników w 4 kopalniach. To KWK Jankowice, Pniówek, Bovrek, Murcki-Staszic. Nie ma dokładnych informacji z kopalni Sośnica.
  • Naukowcy z naszego regionu zaprojektowali niezwykłe płetwy – podobno można w nich pływać zdecydowanie szybciej. Wykonane zostały z materiału przeciwgrzybicznego i nie obciążają stawów. Produkt powstał w murach Uniwersytetu Śląskiego.

POGODA:

W ciągu dnia maksymalnie nawet 26 stopni celsjusza sporo słońca. W połowie dnia wzrost zchmurzenia, zdecydowanie silniej też powieje. Jutro zdecydowanie chłodniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *