11.02.2021

by

Czwartkowy poranek za oknami Śląskich miast, budzi się dzień, choć za oknami w dalszym ciągu absolutne ciemności, choć dzień jest już dłuższy od najkrótszego o prawie dwie godziny. Zimowa aura od kilku dni to taka trochę norma:

A tak wygląda ogromna część dróg na Śląsku:

Dla porównania przedstawiamy jeszcze foto wykonane w tym samym miejscu, również o godzinie 5:00 nad ranem ale w lipcu (11.07.2019)

Jak widać również było pochmurno, ale już mieliśmy pełną jasność.

IMIENINY:

Bernadeta, Maria, Benedykt, Grzegorz

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

 • Tłusty czwartek
 • Dzień Bezpiecznego Internetu
 • Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
 • Światowy Dzień Chorego

KALENDARIUM ŚLĄSKIE – informacje, wydarzeniach z przeszłości:

 • 11.02.1920 – Rozpoczyna swoją działalność Komisja Międzysojusznicza, której zadaniem było przeprowadzenie plebiscytu na Górnym Śląsku. Komisja została powołana na mocy traktatu wersalskiego i porozumienia francusko – niemieckiego. W sumie działała do 10 lipca 1922 roku. Chodziło o to by dopilnować prawidłowości przebiegu kampanii plebiscytowej i samego głosowania. Polską ludność reprezentował Polski Komisarz Plebiscytowy z siedzibą w jednym z hoteli w Bytomiu, wszystko odbywało się pod kierownictwem Wojciecha Korfantego.
 • 11.02.1985 – Tragedia w kopalni w Sosnowcu! W wyniku wybuchu metanu i pyłu węglowego w KWK „Nowka – Modrzejów” zginęło 5 górników. Swoją nazwę kopalnia nosiła od 1945 roku. W latach powojennych nastąpił znaczny rozwój zakładu. Całkowicie przebudowane zostały obydwa zakłady wydobywcze („Niwka” i „Modrzejów”) – powstały dwa nowe zakłady przeróbcze wraz z dworcami kolejowymi, dwa kompleksy BHP. W okresie tym udostępniono również nowy poziom wydobywczy, zbudowano osadniki wód dołowych i pogłębiono pięć szybów. W końcu lat 80. XX wieku postanowiono udostępnić nowe złoża węgla na głębokości 910 metrów. W tym celu pogłębiono szyb „Kazimierz I” w Ruchu nr 1 „Modrzejów” oraz wybudowano nowy szyb „Bolesław” w Ruchu nr 2 „Niwka”. Z ciekawostek – w okresie PRLu w kopalni działał zespół baletowy, który odnosił spore sukcesy nie tylko na scenach w Polsce, ale również za granicą. W 1999 roku związki zawodowe podpisały porozumienie, zgadzając się na likwidację kopalni.
 • 11.02.2018 – Tragedia na pływalni w Rybniku. Podczas zajęć WOPR utopił się 14 latek. Jak wynikało ze wstępnych ustaleń policjantów i śledczych do zdarzenia doszło po godzinie 16:00. 14 latek świetnie pływał. Zanurkował i na chwilę stracił przytomność. – Gdyby ratownicy starannie wykonywali swoje obowiązki, szybko by go zauważyli – mówi prokurator. Wyciągnęli chłopaka z basenu dopiero po 45 minutach. Zakończyło się na oskarżeniu  o nieumyślne spowodowanie śmierci.
 • 11.02.2018 – Piątkowy wieczór  i nie lada atrakcja dla wszystkich – Agnieszka Chylińska, Patrycja Markowska i Kasia Kowalska zaśpiewały razem w Spodku w Katowicach. Koncert zobaczyło w sumie 7 tysięcy osób.
 • 11.02.2019 – Problemy w Jastrzębskim PKMie. Mieszkańcy Jastrzębia, Żor, Czerwionki – Leszczyn, Pawłowic i Suszcza mają problemy z dotarciem do pracy i szkoły, wszystko przez protest. Kierowcy masowo wzięli L4 nie zgadzając się z likwidacją zakładu. Decyzja o zamknięciu wydał tydzień wcześniej Międzygminny Związek Komunalny, wpływ na to miała trudna sytuacja przewoźnika.
 • 11.02.2020 –  Orkan Sabina zbiera żniwo na Śląsku. W Cieszynie wichura zerwała dach na basenie uniwersyteckim. W sumie strażacy otrzymali już ponad 130 zgłoszeń dotyczących skutków silnych porywów wiatru.
 • 11.02.2020 –  Symulator na miarę XXI wieku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach. Młodzi, przyszli okuliści operują oczy na specjalnym symulatorze. Chodzi o zabiegi na siatkówce. Póki co to komputer notuje ewentualne błędy.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

 • 2012 – Zmarła legendarna amerykańskiej wokalistka – Whitney Houston. Miała 48 lat. Informacja zszokowała cały świat. Gwiazda została znaleziona martwa w wannie w swojej posiadłości Beverly Hills. Piosenkarka zapisała się na kartach księgi rekordów Guinnessa jako najczęściej nagradzana artystka muzyczna w dziejach. Była jedną z największych gwiazd muzyki pop.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

 • SMOG na Śląsku. W wielu miastach normy były przekroczone nawet o 800%. Powodem niskie temperatury i spore ilości dymu wydobywającego się z kominów Śląskich domów.
 • W Katowicach zmienią się zasady dopłat do wymiany kotłów. Założenie jest takie, by było łatwiej! Ułatwienia dotyczą nie tylko wymiany kotłów ale również instalacji OZE. To właśnie dlatego fotowoltaika na Śląsku cieszy się tak dużą popularnością. Coraz częściej decydujemy się również na kotły elektryczne na Śląsku.

POGODA:

W ciągu dni sporo rozpogodzeń ale temperatura w okolicach – 10 stopni. Będzie mroźno ale na szczęście póki co bez opadów śniegu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *