10.12.2019

Dobry nastrój w przedświątecznej gorączce, która się rozpędza, zwłaszcza w marketach i sklepach póki co ale już widać przygotowania do tego ważnego święta. Pamiętajmy jednak, by nie nakupować za dużo, zwłaszcza jedzenia, które później trzeba będzie wyrzucić. 10 dzień grudnia to 344 dzień doku, do końca zostało zaledwie 21 dni, do końca astronomicznej jesieni już tylko 11. Niebawem dnia będzie nam już przybywać! Poranna wizytówka dnia:

Dla porównania zdjęcie zrobione w tym samym miejscu o tej samej godzinie (5:00) ale w lipcu 2019:

IMIENINY:

  • Julia, Andrzej, Bogdan, Daniel, Grzegorz, Maria, Tomasz

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Dzień Odlewnika
  • Dzień Bota
  • Dzień Praw Człowieka
  • Światowy dzień Futbolu

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 1956 -- Rada Państwa wydaje dekret przywracający miastu Katowice i województwu Katowickiemu, pierwotne nazwy. Od marca 1953 do grudnia 56 miasto nosiło urzędową nazwę Stalinogród. Nazwa została wprowadzona tuż po śmierci Józefa Stalina, dla uczczenia pamięci, cofnięto oczywiście w związku z odwilżą gomułkowską.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1945 -- W Zamościu urodził się Marek Grechuta, współzałożyciel i wokalista grupy Anawa. Od 1981 roku Grechuta występował z własnym recitalem. Uznawany za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej, wykorzystywał często elementy rocka, jazz-rocka i rocka progresywnego, szczególnie w początkowym okresie twórczości. Grechuta był aktywnym malarzem, odbywały się wystawy obrazów jego autorstwa, m.in. w Krakowie (1981), Bytomiu (1984) czy Myślenicach (1986). Artysta zmarł w 2006 roku.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

  • Prokuratorzy potwierdzają! Istnieje związek między zawaleniem się domu w Szczyrku a wykonywanymi pracami budowlanymi. Znalezione zostało nawet miejsce, w którym doszło do awarii rurociągu. Na konkretne wyniki pracy biegłych i specjalistów trzeba będzie jednak jeszcze poczekać. Na razie nikomu nie postawiono zarzutów.
  • Afery w Żorskiej policji ciąg dalszy! Są przecieki dotyczące nawet majstrowania w ustawieniach laserowych radarów, by wymuszać łapówki. Policjanci mieli, oczywiście za odpowiednią opłatą puszczać wolno pijanych kierowców. Oskarżona jest prawie cała drogówka!

POGODA:

W ciągu dnia będzie wyglądało słońce, ale trzeba się nastawić również na spore ilości chmur. Spodziewamy się na Śląsku również silnych porywów wiatru. Do 4-5 stopni celsjusza na plusie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *