10.10.2019

Kolejny poranek pod znakiem opadów deszczu i stosunkowo wysokiej temperatury. Wszystko to zasługa pierzyny chmur na niebie. Wczesny poranek (5:00), termometry wskazują 10 stopni celsjusza. Biorąc pod uwagę poranne przymrozki z poniedziałku i wtorku, jest wyjątkowo ciepło. Wyjątkowo jasno było również tego poranka, wizytówka dnia prezentuje się dziś tak:

Jeszcze miesiąc temu było tak:

Dwa miesiące temu poranek w tym samym miejscu prezentował się tak:

IMIENINY:

Daniel, Franciszek, Paulina, Dionizy, Maria, Samuel

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Światowy Dzień Wzroku
  • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
  • Światowy Dzień Drzewa
  • Światowy Dzień Owsianki

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 1922 – W Katowicach po raz pierwszy zebrał się Sejm Śląski. Jego zdaniem było powoływanie Rady Wojewódzkiej, posiadał władzę legislacyjną na terenie województwa. Polityka zagraniczna, wojsko podlegały nadal Warszawie. Początkowo zasiadało tu 48 posłów, po nowelizacji było ich o połowę mniej. W kompetencjach posłów było: szkolnictwo, policja, rolnictwo, administracja. Pierwsze wybory w 1922 roku wygrał Blok Narodowy.
  • 1968 – W Telewizji Polskiej wyemitowany został pierwszy, premierowy odcinek serialu „Stawka Większa Niż Życie”. Reżyserem był Janusz Morgenstern. To 18 odcinkowy czarno biały serial, które emitowany był do 6 lutego 1969 roku. Produkcja inspirowana była filmem o Jamesie Bondzie. Akcja serialu rozpoczyna się w 1941 roku, scenariuszem zajęli się Andrzej Szypulski oraz Zbigniew Safjan. W rolę Hansa Klossa wcielił się Stanisław Mikulski.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1991 – Na ulicy w Krakowie zastrzelony został piosenkarz Andrzej Zaucha. Powodem morderstwa były sprawy sercowe. Był muzycznym samoukiem. Jego najpopularniejsze piosenki to: „Byłaś serca biciem”, „C’est la vie – Paryż z pocztówki”, „Siódmy rok”, „Bądź moim natchnieniem”,  „Czarny Alibaba” Heleny Majdaniec, „Rozmowa z Jędrkiem” nagrana wspólnie z Andrzejem Sikorowskim oraz „Baby, ach te baby” z repertuaru Eugeniusza Bodo, nagrana wspólnie z Ryszardem Rynkowskim. W młodości trenował kajakarstwo.
  • 1992 – Slash, były gitarzysta zespołu Guns N’ Roses, poślubił modelkę Renne Suran. W 2004 roku muzyk został sklasyfikowany na 15. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według czasopisma „Guitar World”. Prawdziwy popis gitarowy dał między innymi w nagraniu November Rain:

POGODA:

W ciągu dnia sporo słońca na niebie i dekoracyjne wersje chmur. Niestety będą nam dokuczać silniejsze porywy wiatru. Temperatura maksymalna to 14-15 stopni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *