10.09.2019

Kolejny wrześniowy dzień i po wczorajszych opadach deszczu pozostał nam jedynie silny wiatr. Poranek wietrzny i chłodny, bo okolice 10 kreski pokazywały termometry o godzinie 5:00. Słońca brak i coraz więcej liści na drogach, a to oznacza jedno -- idzie jesień. Jak wygląda obrazek dnia? Zdjęcie wykonane tradycyjnie w tym samym miejscu o tej samej porze (5:00):

Jak wyglądał ten sam poranek dokładnie 2 miesiące temu?

Jak widać dnia z każdą chwilą nam ubywa. Słońce wstanie dopiero za godzinę, punktualnie o 6:01, zajdzie natomiast 5 minut po 19:00. W sumie trwać będzie 13 godzin i 4 minuty. Znak zodiaku -- Panna. To 253 dzień roku i do końca zostało 112 dni. Co ważne do końca astronomicznego lata 12 dni.

IMIENINY:

Łukasz, Mikołaj, Sebastian, Izabela, Karol, Leon, Monika, Piotr, Teodor

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

 • 1637 -- Wielki pożar w Raciborzu, Służąca w gospodzie nad ranem zaprószyła ogień w słomie, który strawił znaczną część miasta -- dwie strony Rynku, ulicę Długą, Rzeźniczą, Panny Marii, Nową, Górną, zamek i kościoły. 
 • 1957 -- Mistrzostwa Europy w piłce nożnej -- na Stadionie Śląskim Polska pokonała Holandię 4:1
 • 1999 -- Sejm uchwalił Kodeks Karny Skarbowy. To podstawowy i jedyny akt prawny, który reguluje odpowiedzialność za przestępstwa i wykroczenia skarbowe.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

 • 1958 -- W Dunshaughlin w Irlandii urodziła się Siobhan Fahey, założycielka popularnej w latach 80. brytyjskiej, żeńskiej Bananarama. Zespół opuściła w roku 1988 i wraz z Marcellą Detroit występowała jako Shakespear’s Sister.

 • 1950 -W Lawrence w stanie Massachusetts, urodził się Joe Perry – gitarzysta formacji z Bostonu -- Aerosmith.

INFORMATOR KULTURALNY NA ŚLĄSKU:

 • 1830 -- Katowice, Centrum Sztuki Filmowej / Kino Kosmos -- Krzysztof Zanussi. 80. urodziny + spotkanie z reżyserem! To spotkanie reżysera z jego bliskimi współpracownikami – Tadeuszem Bradeckim – aktorem i reżyserem teatralnym, Antonim Witem – kompozytorem i dyrygentem, Markiem Mosiem – dyrygentem, dyrektorem artystycznym orkiestry kameralnej AUKSO i Joanną Machą.
 • 19:00 -- Racibórz, RCK Raciborski Dom Kultury -- Prawo Dżungli Wojciech Cejrowski Stand-up comedy.
  Opowieść z dżungli. Co jeść, czego nie jeść i jak się nie dać zjeść. Show grany nieprzerwanie od roku 2013. Ciągle się podoba. Okazało się, że o mrocznej dżungli, o wężach, jaguarach i tarantulach da się opowiedzieć na wesoło. Bilety do nabycia na: KupBilecik.pl

CZYM ŻYJE POLSKA:

 • Greenpeace próbuje zablokować transport węgla do portu w Gdańsku. To węgiel z Mozambiku. Zatrzymano 18 osób. Pokojowy protest ma zwrócić uwagę polskiego rządu na ochronę klimatu i konieczność odejścia od węgla.
 • Polska drużyna remisuje po żenującej grze z Austrią 0:0 -- eliminacje do Euro 2020.
 • Połamane drzewa, zalane ulice -- to efekt burzowego poniedziałku w Polsce. Najgorsza sytuacja w Wielkopolsce.

POGODA:

Poranek pod znakiem rześkiej temperatury -- termometry w Katowicach o 5:00 wskazywały zaledwie 10 stopni celsjusza. Maksymalnie mamy zobaczyć 20 stopni w ciągu dnia. Będzie słonecznie, ale od czasu do czasu będą przemykały chmury, na szczęście już bez opadów deszczu, za to silniejsze porywy wiatru z południa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *