10.03.2020

Wtorek 10 dzień marca w kalendarzu, to kolejny ciepły jak na marzec dzień. Temperatura w nocy na poziomie 4 stopni na plusie i opady deszczu. Wczoraj o tej porze mieliśmy zamarznięte szyby w samochodach, dziś przydadzą się jedynie sprawne wycieraczki i płyn do szyb. Słońce wstaje o 6:01 i zajdzie o 17:30, dzień jest dłuższy od najkrótszego w roku o 3 godziny i 50 minut. Do końca astronomicznej zimy zostało nam zaledwie 9 dni i powitamy wiosnę. Wizytówka dnia prezentuje się dziś tak:

W ramach porównania sprawdźmy jeszcze jak wyglądało to samo miejsce, o tej samej porze (5:00), ale w lipcu 2019 roku:

IMIENINY:

Cyprian, Makary, Aleksander, Eugenia, Gaja

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

 • Dzień Mężczyzn
 • Dzień Całowania w Czoło

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

 • 10.03.2016 -- Urszula Bauer, była dyrektor Kuratorium Oświaty w Katowicach z delegaturą w Częstochowie nowym śląskim Kuratorem Oświaty. Z wykształcenia jest pedagogiem, przez wiele lat była przewodniczącą NSZZ „Solidarność” nauczycieli myszkowskich szkół. W częstochowskiej delegaturze Kuratorium Oświaty pracowała od 9 lat, przez krótki okres była jego dyrektorką. W ostatnich wyborach samorządowych walczyła o fotel burmistrza Myszkowa, jako kandydatka Prawa i Sprawiedliwości. W konkursie na stanowisko śląskiego kuratora oświaty zmierzyła się z siedmioma konkurentami: Elżbietą Kogowską-Piasecką z Gliwic, Sławomirem Maślikowskim z Częstochowy, Moniką Stachowicz z Sosnowca, Izabelą Stawską ze Świerklańca, Markiem Szafrańcem z Orzesza, Natalią Trelą z Mazańcowic oraz Arkadiuszem Trzebuniakiem z Rybnika.
 • 10.03.2017 -- Nielegalna wycinka drzew w Katowicach! Chodzi o działkę przy ul. Lipowej gdzie nielegalnie wycięto trzynaście drzew, a osiem podcięto w taki sposób, że prawdopodobnie trzeba będzie je wyciąć. Za wycinką stoi jeden z mieszkańców. Problem w tym, że współwłaścicielem działki jest miasto, które teraz będzie się starało ukarać sprawcę. Wszystko przez zmianę przepisów dotyczących wycinki. Zarządca błędnie zinterpretował przepisy nowelizacji ustawy i rozpoczął wycinkę pod koniec lutego jedynie informując o tym fakcie urząd miasta. Tymczasem w świetle przepisów, w przypadku współwłasności gminy, konieczne jest uzyskanie decyzji zezwalającej na wycinkę, o którą współwłaściciel nie wystąpił – tłumaczą urzędnicy. Sprawę bada również policja.
 • 10.03.2018 -- Atak nożownika na weselu w Rybniku! Do ataku doszło w trakcie składania przysięgi ślubnej w Centrum Chrześcijańskim Winnica w Rybniku. W trakcie ceremonii, kiedy młoda para miała złożyć przysięgę ślubną, na scenę wbiegł ubrany w kurtkę z kapturem 23-letni mężczyzna. Zadał młodemu panu jeden, a młodej pani dwa ciosy nożem, po czym wybiegł z budynku. Zatrzymali go ddopiero goście weselni, na miejscu pojawili się również policjanci, którzy zabrali napastnika na komendę.Młoda para trafiła do szpitala, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
 • 10.03.2019 -- Pożar w Jastrzębiu Zdroju! Zapaliło się zbocze wysypiska przy ul. Dębina. Ogniem zajęta była powierzchnia niemal 5 tysięcy metrów kwadratowych. Wysypisko znajduje się w oddali od budynków mieszkalnych, pożar nie zagrażał więc mieszkańcom. – Akcję poważnie utrudniał silny wiatr. Z ogniem walczyło ponad stu strażaków. W niedzielę od rana trwało dogaszanie.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

 • 1971 -- Urodził się Timbaland (właściwie Timothy Mosley) -- jeden z najbardziej znanych, amerykańskich producentów. Swoje trzy grosze dołożył między innymi do sukcesów Kelis, Nelly Furtado, Justina Timberlake’a i Missy Eliott.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

 • Ciąg dalszy wydarzeń związanych z koronawirusem na Śląsku. Rząd wprowadza kontrolę sanitarną tuż przy granicy z Czechami w Gorzyczkach. W razie podejrzenia samochód zostaje odseparowany. Kontrolowane są busy, autobusy oraz samochody osobowe.
 • Śląscy policjanci wydają coraz więcej! Z podsumowania za 2019 rok jasno wynika iż wydatki wzrosły o blisko 100 milionów złotych -- to głównie pensje dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Mniej wydano na inwestycje i remonty.
 • Kolejny pirat na Śląskich drogach! Policjanci z komisariatu autostradowego w Gliwicach zatrzymali kierowcę BMW, który pędził autostradą A1 z prędkością 240 kilometrów na godzinę. Pirat drogowy dostał mandat i 10 punktów karnych.
 • Bielskie Targi Budowlane pod znakiem zapytania? Póki co wiadomo, że jest spore zamieszanie w związku z koronawirusem. To co prawda impreza prywatna i ratusz nie może interweniować, ale przedsiębiorcy mają problem ponieważ pracownicy firm nie chcą uczestniczyć z powodu zagrożenia wirusowego.

POGODA:

W ciągu dnia będzie i słońce i chmury o poranku jeszcze przelotne opady deszczu, na termometrach maksymalnie 11 stopni celsjusza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *