10.02.2021

by

W zeszłym roku o tej porze mieliśmy już 7 stopni na plusie, dziś niestety maksymalnie -8, śnieżna, zimowa aura za oknami. Dziś również spodziewamy się opadów śniegu. Środa 10 dzień lutego 2020 roku to 41 dzień roku i do końca 325 dni. Do końca astronomicznej zimy nieco ponad miesiąc. Słońce wstanie o 7:01 i zajdzie planowo o 16:37, dzień jest już dłuższy od tego najkrótszego w roku o 1 godzinę i 52 minuty. Poranna wizytówka dnia prezentuje się dziś tak:

Porównując ten sam dzień, o tej samej godzinie (5:00), w tym samym miejscu ale w lipcu (10.07.2019) poranek prezentował się tak:

IMIENINY:

Jacek, Elwira, Gabriel, Michał, Tomisława

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

 • Międzynarodowy Dzień Epilepsji
 • Światowy Dzień Kociewia
 • Dzień Mincerza

KALENDARIUM ŚLĄSKIE – informacje na temat tego co wydarzyło się w przeszłości 10.02:

 • 1929 – Jedne z najniższych temperatur w historii Polski! W Żywcu zanotowano -40,6 stopnia celsjusza. Mróz był srogi a zima przepiękna. Dziś na terenie Żywca raczej umiarkowane temperatury zimowe i wielkich zmian nie widać.
 • 1945 – Armia Czerwona wkroczyła do Białej, Bielska i Pszczyny.
 • 1987 – W Spodku w Katowicach odbył się pierwszy polski koncert zespołu Metallica. Pierwszy koncert obrósł wręcz już legendą pośród rodzimych fanów ciężkiego grania. Każdy, kto miał okazję być na koncercie może się uważać za uczestnika wydarzenia wręcz mistycznego. Występ odbył się 10 i 11 lutego 1987 roku w ramach Damage Inc. Tour, która promowała pomnikowy album „Master of Puppets”. Był to sam koniec trasy, która po katowickich koncertach zakończyła się w Szwecji. Ceny biletów były wyjątkowo przystępne, mozna było zakupić je w kasie Spodka za około 1800zł, przypomnijmy, że średnio zarabialiśmy wtedy 30 000zł.
 • 2018 – Rusza sprzedaż biletów na mistrzostwa Europy w Żużlu. Zawody mają się odbyć na Stadionie Śląskim. Łączna powierzchnia tory ma wynosić 6500 metrów kwadratowych, długość 370 metrów.
 • 2019 – Kolejne szpitale w województwie Śląskim likwidują łóżka! Tym razem wniosek złożyły placówki w Goczałkowicach oraz Pilchowicach. Łączna liczba zlikwidowanych miejsc to nieco ponad 850sztuk.
 • 2019 – Kończy się remont zabytkowego dworca w Wiśle. W sumie prace kosztowały około 5 milionów złotych. Zamknięty na cztery spusty obiekt niszczał od kilkudziesięciu lat, dziś ma być ponownie wizytówką miasta, w środku urzędnicy zapowiadają, że będzie poczekalnia, toalety, informacja turystyczna i szafki dla podróżnych. Dziś po roku wiemy, że budynek prezentuje się wyśmienicie.
 • 2020 –  Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnymi porywami wiatru. Wiać ma jeszcze dziś do końca dnia z prędkością nawet do 100km/h.
 • Ma łącznie 1350 metrów długości i łącznie 5 przystanków – najkrótsza linia tramwajowa obchodzi urodziny. Chodzi o linię numer 38 w Bytomiu. Jej początki sięgają 1913 roku.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

 • 1970 – W Świnoujściu przyszedł na świat Andrzej Smolik – muzyk, producent, multiinstrumentalista. Współpracował z Robertem Gawlińskim i Kasią Nosowską przy produkcjach ich solowych płyt, do 1994 roku grał w zespole Wilki. Do dziś nagrywa piosenki z córką Urszuli Dudziak – Miką Urbaniak.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

 • Awaria ciepła w Elektrociepłowni Zabrze! Całą noc pracowano nad rusztowaniem. Aby naprawić nieszczelność trzeba się bowiem dostać na wysokość 40 metrów. Przez awarią mieszkańcy Zabrza mają chłodniejsze kaloryfery niż dotychczas.
 • Prezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej ma zostać prof. Barbara Piontek. Przejęcie obowiązków 1 marca tego roku.

POGODA:

W ciągu dnia dużo chmur i opady śniegu, temperatura na poziomie -8,-10 stopni celsjusza. Jakość powietrza kiepska, podobnie jak biomet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *