09.12.2019

Rozpoczynamy kolejny tydzień grudnia 2019 roku. Słońce wstanie dopiero 32 minuty po godzinie 7:00, będzie z nami łącznie 7 godzin i 51 minut. Dzień jest już dłuższy od najkrótszego tylko o 9 minut, krótszy o 8 godzin i 54 minuty. Znak zodiaku to Strzelec. Do końca 2019 roku zostało nam 22 dni, to 343 dzień roku. Poranna wizytówka dnia prezentuje się dziś tak:

Tymczasem jeszcze we wrzeniu, w tym samym miejscu, o tej samej porze (godzina 5:00) obrazek wyglądał tak:

Dla porównania jeszcze w lipcu wyglądał tak:

To kolejny dowód na potwierdzenie tezy dotyczącej ubywającego nam dnia.

IMIENINY:

Leokadia, Wiesław, Wisława, Piotr, Aneta

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 1930 -- Inauguracja obrad Sejmu Śląskiego III kadencji w Katowicach
  • 2001 -- Kończy wydobycie KWK „1 Maja” w Wodzisławiu Śląskim. Koplnia oficjalnie została zlikwidowana. Zakład zlokalizowany był w dzielnicy Wilchwy. Do grudnia 2010 roku kopalnia nazywała się „Mszana”, od 1961 roku „1 Maja”. Właścicielem było Rybnickie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego. Obecnie na tym terenie znajduje się między innymi kryta pływalnia.
  • 2006 -- Oficjalne otwarcie tunelu pod rondem gen. Jerzego Ziętka. Samo rondo w latach 2000-2005 zostało całkowicie przebudowane. Dziś ma 3 poziomy. Najniższy to poziom techniczny, kolejny to miejsce, w którym znajduje się między innymi Rondo Sztuki, na samej górze poziom gastronomiczny.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1934 -- Urodziła się Irena Santor -- polska piosenkarka, nadal aktywna zawodowo, która debiutowała w 1959 roku. Jest laureatką międzynarodowych festiwali piosenkarskich oraz wykonawczynią wielu przebojów, m.in. Maleńki znak (1960), Powrócisz tu (1966), Tych lat nie odda nikt (1970), Już nie ma dzikich plaż (1985). Pierwsza w Polsce piosenkarka uhonorowana doktoratem honoris causa.

  • 1958 -- Urodził się Nick Seymour, basista i wokalista grupy Crowded House. Działalność między rokiem 1985 a 1996 przyniosła zespołowi międzynarodową sławę dzięki takim przebojom jak: „Don’t Dream It’s Over”, „Weather with You”, „Something So Strong”, i wiele innych.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

  • Po kilku ładnych miesiącach utrudnień kierowcy w Gliwicach mogą znów korzystać z mostu przy ulicy Wrocławskiej. Prace wykończeniowe będą co prawda jeszcze trwały, ale to tak zwana kosmetyka, jak zapewniają drogowcy utrudnienia w ruch będą nieznaczne.
  • Magdalena Kasiborska z Zabrza z tytułem najpiękniejszej polki. Finał galowy odbył się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach wczoraj. Wśród 24 kandydatek znalazły się dwie z województwa śląskiego.

POGODA:

W ciągu dnia sporo chmur i przelotne opady deszczu. Dodatkowo możemy się spodziewać silnych porywów wiatru. Temperatura na poziomie 5-6 stopni celsjusza maksymalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *