09.01.2020

Deszczowy poranek na Śląsku, temperatura wcale nie zimowa, bo tej nocy minimalnie 2 stopnie na plusie. Mimo wszystko apelujemy o rozsądek na drogach, zwłaszcza na południu może być ślisko. To czwartek 9 dzień stycznia 2019 roku. Słońce wstanie 42 minuty po 7:00 i planowo zajdzie o 15:42. Do końca astronomicznej zimy zostało nam zaledwie 70 dni. Poranna wizytówka dnia przedstawia się dziś tak:

Dla porównania 09.10.2019, w tym samym miejscu o tej samej porze  było tak:

I jeszcze zdjęcie wykonane w tym samym miejscu, o tej samej godzinie, ale w 09.07.2019:

Niech ten ostatni obrazek będzie dla nas wszystkich zachętą -- przed nami w tym roku i wiosna i lato 😉

IMIENINY:

Adrian, Antoni, Piotr, Alicja, Marcelina

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

Dzień Ligi Ochrony Przyrody

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 1723 -- Biała Krakowska (dzisiejsza część Bielska-Białej) otrzymuje prawa miejskie. To dziś wschodnia część śródmieścia, zlokalizowana u zbiegu rzeki Niwki i Białej. Obok Starego Miasta, Dolnego i Górnego Przedmieścia jest jedną z historycznych części bielskiego śródmieścia. To także centrum administracyjne i handlowe miasta.
  • 1972 -- Premierowa emisja 1. odcinka serialu „Podróż za jeden uśmiech”. Reżyserem był Stanisław Jędryka. Czarno -- biały serial stworzony został na podstawie powieści Adama Bahdaja. W tym samym roku powstał nawet film długometrażowy, który był wyświetlany w kinach. Ciekawostką jest fakt, że w porównaniu z książką wiele elementów zostało uwspółcześnionych. W serialu zagrali między innymi: Henryk Gołębiewski, Filip Łobodziński, Alina Janowska, Tomasz Kasprzykowski.

  • 2013 Norweg Anders Bardal zwycięża w pierwszym, historycznym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich. Owy historyczny konkurs odbywał się na skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1944 -- Wielka Brytania, miejscowość Heston  to właśnie tu urodził się Jimmy Page, od 1968 do 1980 roku gitarzysta Led Zeepelin. W plebiscycie magazynu Rolling Stone zajął 9. miejsce na liście 100 największych gitarzystów wszech czasów w roku 2003.

  • 1965 -- W Trynidadzie urodził się  Alexander Nestor Haddaway, który jako Haddaway włąśnie w Europie zasłynął przebojem „What Is Love” to było w 1993 roku.

Piosenka doczekała się wielu przeróbek, wielu coverów. Dla miłośników ballad też coś się znajdzie:

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

  • Nauczyciele i pozostali pracownicy szkół pikietowali wczoraj w Katowicach, jak sami twierdzą w obronie swojej godności. Chodzi w gruncie rzeczy o poprawę warunków nauki w szkołach, czyli między innymi wyższe pensje.
  • Będzie drożej w autobusach! Metropolia podnosi ceny biletów jednorazowych, taniej będą mieli za to Ci którzy korzystają z tzw. taryf odległościowych oraz 30 dniowych na całą sieć. Nowe ceny wchodzą wraz z początkiem marca.
  • Spółka Restrukturyzacji Kopalń przedstawiła listę kopalń i oddziałów, które mają zostać w najbliższym czasie zlikwidowane. Wśród nich są między innymi KWK Jas-Mos, KWK Krupiński, KWK Rydułtowy. Trzy przestały istnieć jeszcze w 2019, dwie kolejne mają być zamknięte do końca 2020 kolejnych pięć w 2021. W części przypadków nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje -- chodzi o kolapnie Sośnica oraz Ruch Śląsk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *