08.11.2019

Piątkowy poranek za oknami, topnieją nam stopnie na termometrach, dziś wcześnie rano (godzina 5:00) od 4-5 stopni celsjusza. Biorąc pod uwagę kilka ostatnich dni jest dosyć chłodno, ale z drugiej strony ze względu na kalendarz, powinniśmy się tylko cieszyć z takich wartości. Bywały w przeszłości lata, w których w połowie listopada był już śnieg i ujemne wartości na termometrach. W ciągu dnia słońca sporo i dzięki temu nawet 13-14 stopni możemy zobaczyć. Chmur niewiele i na ogół bez opadów deszczu. Dziś w kalendarzu 8. dzień listopada 2019 roku, słońce planowo obudzi się o godzinie 6:42 i zajdzie 4 minuty przed 16:00. Do końca astronomicznej jesieni już tylko 43 dni. Poranek za oknami prezentuje się dziś tak:

Dla ciekawskich, jeszcze wizytówka dnia z tego samego miejsca, o tej samej porze, ale w październiku, przed zmianą czasu:

I jeszcze dla porównania ta sama pora, to samo miejsce w sierpniu:

Dokładnie widać powyżej, że dnia nam już znacznie ubyło o poranku jest ciemno nawet pomimo zmiany czasu pod koniec października.

IMIENINY:

Klaudiusz, Bogdan, Bożydar, Jan, Józef, Marcin, Paweł

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Światowy Dzień Radiologii
  • Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 1918 -- W Zagłębiu Dąbrowskim utworzone zostały Rady Delegatów Robotniczych.
  • 1975 -- 5 górników poniosło śmierć w wyniku tąpnięcia w kopalni Mysłowice.
  • 1981 -- Referendum lokalne dotyczące odłączenia Sławkowa od Dąbrowy Górniczej. W latach 1999-2001 miejscowość Sławków należała do powiatu Olkuskiego w woj. Małopolskim. Od początku 2002 roku gmina przyłączona została do powiatu będzińskiego w województwie Śląskim. Nazwa pochodzi od legendarnego rycerza o imieniu Sławko, stąd właśnie osada Sławka.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1957 -- W Londynie urodził się Porl Thompson, klawiszowiec, gitarzysta, saksofonista i flecista The Cure. Naprawdę nazywa się Paul Stephen Thompson. Jego rozpoznawalną cechą jest duża ilość tatuaży oraz indywidualny, charakterystyczny, skrajnie wyróżniający się styl bycia i ubioru.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

  • Plaga kłusowników nad jeziorami w Żywcu. W ciągu trzech miesięcy ujawniono więcej kłusowników niż przez cały 2018 rok.
  • Witold Bańka zostaje wybrany w Katowicach, podczas Światowej Konfederacji Antydopingowej szefem tej organizacji. (07.11.2019)
  • Policjant z Wodzisławia Śląskiego, podejrzany o gwałt, aresztowany na 3 miesiące. Wiadomo że do zdarzenia miało dojść 29 października, policjant był na służbie.

POGODA:

Piątek słoneczny i dosyć ciepły, maksymalnie na termometrach mamy zobaczyć nawet 13 stopni celsjusza. Chmur niewiele i bez opadów deszczu. Biomet obojętny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *