08.10.2019

Kolejny dzień porannego skrobania szyb w samochodzie o poranku, arktyczne powietrze nadal daje o sobie znać, dlatego dziś 10-15 minut wcześniej wychodzimy do pracy, by dojechać na czas. To wtorek 10. dzień października 2019 roku. Wczesna poranna godzina (5:00) i -1 stopień wskazują termometry na Śląsku. Niebo pełne gwiazd, brak chmur i ciepło uciekające do góry, słowem pierwsze oznaki zbliżającej się zimy. Jak zapowiadają jednak synoptycy na początku przyszłego tygodnia mamy jeszcze zobaczyć okolice 20 kreski na plusie. Do końca roku zostało nam 57 dni roboczych i 28 dni wolnych od pracy, dzień jest już krótszy od najdłuższego o 5 godzin i 34 minuty, jednocześnie jest dłuższy od najkrótszego o 3 godziny i 29 minut. Znak zodiaku: WAGA. Poranna wizytówka dnia:

A jeszcze 3 miesiące temu, w lipcu o tej samej godzinie, w tym samym miejscu poranek wyglądał tak:

Kolejny dowód na potwierdzenie tezy, że dnia mamy coraz mniej.

IMIENINY:

Laurencja, Pelagia, Brygida, Ludwik, Marcin, Waleria

ŚLĄSKI KALENDARZ:

  • 1976 – oddana do użytku została droga łącząca Warszawę z Katowicami (tzw. gierkówka”). Trasa była budowana w latach 1972 – 1976, inicjatorem i pomysłodawcą był Edward Gierek, I sekretarz KC PZPR. Wedle pierwotnych założeń miała to być autostrada, jednak między innymi ze względu na koszty porzucony został ten pomysł. W efekcie droga miała jedynie zyskać na całej długości drugi pas, sieć stacji benzynowych, obiekty gastronomiczne. Z czasem powstał pomysł by główną część przedłużyć między innymi o tak zwaną wiślankę (Katowice – Wisła) oraz trasę Pszczyna – Bielsko – Skoczów – Cieszyn.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1950 – W Youngstown w stanie Ohio urodził się basista Kool & the Gang – Robert „Kool” Bell.

POGODA:

Idą zmiany w pogodzie, do Polski zaczną napływać chmury, zrobi się też cieplej. Jeszcze dziś wzrost zachmurzenia i przelotne opady deszczu, do tego silniejsze porywy wiatru. Na termometrach maksymalnie 11 stopni celsjusza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *