08.01.2020

8 dzień stycznia 2020 roku w kalendarzu. Szykujemy się do kolejnego weekendu tego roku, w tym tygodniu rozpoczęliśmy tydzień od wtorku, mamy zatem pewien gratis na rozpęd w pracy. Teoretycznie część z nas może mieć wrażenie, że to dopiero wtorek a tymczasem mamy już środek tygodnia. To 8 dzień stycznia, do końca roku pozostało nam 358 dni, do końca astronomicznej zimy jeszcze 71 dni. Dzień jest dłuższy od najkrótszego o 15 minut, nadal niestety do ideału daleko, bo jest też krótszy od najdłuższego oprawie 8 godzin i 50 minut. Znak zodiaku to Koziorożec. Jak prezentuje się poranna wizytówka dnia?

Tymczasem, jeszcze w sierpniu (08.08.2019) o tej samej porze (5:00), w tym samym miejscu mieliśmy taki obrazek poranny:

Do ideału jeszcze daleka droga, ale jesteśmy na dobrej drodze ponieważ dnia nam przybywa z każdą chwilą.

IMIENINY:

Erhard, Seweryn, Wawrzyniec, Albert, Maksym

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Dzień Elvisa Presleya

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 1818 -- Wilamowice otrzymały prawa miejskie. Miasto położone w województwie Śląskim, w powiecie bielskim. Zgodnie z historią osada została założona kilka lat po najeździe mongolskim na Polskę w 1241 roku, przez zachodnich osadników. Dzięki uzyskaniu praw miejskich miasto uzyskało prawo do cotygodniowych targów, własną pocztę, lekarza, aptekę, w 1887 roku powstała tu nawet szkoła tkacka. W 1900 roku mieszkało tu nieco ponad 1700 osób, dziś ta liczba sięga niec ponad 3 tysięcy.
  • 1999 -- Premiera komedii Killerów dwóch w reżyserii Juliusza Machulskiego. Zdjęcia do filmu kręcone były przez dwa miesiące 98 roku. W produkcji znajdziemy prawdziwą śmietankę aktorską polskiego kina: Cezary Pazura, Janusz Rewiński, Małgorzata Kożuchowska, Jolanta Fraszyńska, Jan Englert, Marek Kondrat i wielu innych znanych aktorów. Muzyką do filmu zajął się Kuba Sienkiewicz i Elektryczne Gitary. Słynnego Killera zna niemal każdy:

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1947 -- W Brixton w Anglii urodził się David Robert Jones, wokalista brytyjski znany jako David Bowie. Występował jako David Bowie, aby nie mylono go z wokalistą zespołu The Monkees o nazwisku Davy Jones. Prócz tworzenia nagrań solowych, pracował też jako producent między innymi takich artystów jak Lou Reed, Iggy Pop czy The Stooges. Zmarł 10 stycznia 2016 roku w Nowym Jorku.

  • 1973 -- Na Jamajce urodził się wokalista i dancehall DJ -- Sean Paul. Karierę muzyczną zaczynał w wieku 10 lat grą na fortepianie, którą następnie porzucił. Pojawił się na scenie muzycznej w 1996 roku. W 1997 po raz pierwszy zdobył rozgłos na Jamajce jako współtwórca Ladies Man, który uplasował się w czołówce jamajskich list przebojów.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

  • Chińskie pociągi na Śląsku. Euroterminal Sławków odwiedził wczoraj pierwszy pociąg z Chin. Od tego momentu takich transportów ma być zdecydowanie więcej. W sumie podróż trwała 12 dni, w kontenerach przyjechała elektronika, maszyny gospodarcze, które trafić maja na rynek europejski. Dlaczego kolej? Jest znacznie szybsza niż transport morski.
  • Ogromne problemy tymczasem mają śląskie pociągi. Wczoraj na trasie z Bielska-Białej do Katowic doszło do uszkodzenia infrastruktury kolejowej, niemal wszystkie pociągi były znacznie opóźnione.

POGODA:

O poranku okolice +1 stopnia na termometrach. Są miejsca gdzie te wartości są niższe, dlatego apelujemy o rozsądek na drogach, tym bardziej że jest mokro. W ciągu dnia temperatura wzrośnie do 4 stopni na plusie, słońca sporo i silniejsze porywy wiatru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *