07.11.2019

Poranek za oknami pod znakiem chmur i przelotnych opadów deszczu, padało miedzy innymi w Gliwicach i Rybniku. Dziś w kalendarzu 7 dzień listopada 2019 roku. To 311 dzień roku, do końca pozostało nam 54 dni, do końca astronomicznej jesieni zaledwie 44. Słońce obudzi się o 6:41 a zajdzie o 15:58, w sumie dzień będzie trwać 9 godzin i 17 minut. Do końca roku pozostało nam 36 dni roboczych i 19 dni wolnych od pracy. Znak zodiaku to Skorpion.  Poranna wizytówka dnia (godzina 5:00), w tym samym miejscu co zwykle, wygląda dziś tak:

Dla porównania zdjęcie wykonane w tym samym miejscu, o tej samej porze ale 07.08.2019:

IMIENINY:

Antoni, Florenty, Herkulan, Karina, Wincenty

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

 • Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej
 • Dzień Kotleta Schabowego
 • Światowy Dzień Feministek

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

 • 1407 -- W Żorach zawarty został rozejm, który jednocześnie był końcem konfliktu między księciem Cieszyńskim a księciem opawskim.
 • 1900 -- Rozpoczyna się wydobycie w kopalni Wujek w Katowicach. W 1911 w kopalni pracowało 2103 górników. W okresie I wojny światowej pracowało tu także wielu jeńców wojennych. W 1970 roku wydobycie sięgało już  3 milionów ton węgla rocznie. 16 grudnia 1981 roku doszło do masakry górników strajkujących przeciw ogłoszeniu stanu wojennego. Podczas pacyfikacji zginęło 9 górników, 23 zostało rannych. W 2017 kopalnia została uhonorowana medalem „za zasługi dla obronności kraju”.
 • 1912 -- Swoje podwoje dla miłośników kina, otwiera Kinoteatr „Rialto” w Katowicach.
 • 1999 -- W TVP wyemitowano pierwszy odcinek na dobr i na złe. Perypetie lekarzy z Leśnej Góry oglądały miliony polaków. To najdłuższy w historii polskiej telewizji cotygodniowy serial obyczajowy.

Do 499 odcinka serial zawsze kończył się charakterystycznym:

Później była to piosenka Rafała Brzozowskiego:

Obecnie są to różne piosenki.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

 • 1967 -- W Glasgow przyszła na świat charyzmatyczna wokalistka i współtwórczyni repertuaru zespołu Texas -- Sharleen Spiteri. est córką Eddiego Spiteri, marynarza o maltańsko-francuskich korzeniach i Vilmy Spiteri, która jest pochodzenia irlandzko-niemieckiego. Ma młodszą siostrę Corinne. Muzyka zawsze była częścią jej rodziny, dlatego wcześnie nauczyła się gry na gitarze i pianinie.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

 • Pożar domu jednorodzinnego w Bytomiu. Ewakuowano sąsiadów. Gdy na miejsce przyjechali strażacy okazało się, że pożarem objęty jest cały parter budynku. Po dogaszeniu na szczęście nikogo w środku nie znaleziono. W akcji uczestniczyło 8 zastępów strażaków. Do pożaru doszło przed południem 6 listopada 2019 roku.
 • Metan w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. Z zagrożonego rejonu w porę wycofanych zostało 31 górników.
 • W Ustroniu rusza program „Ustroń łapie deszczówkę”, miasto planuje zakupić a następnie wypożyczać właścicielom nieruchomości zbiorniki na deszczówkę. Wnioski można składać od poniedziałku w Urzędzie Miasta.

POGODA:

Czwartkowa aura bez wielkich zaskoczeń -- chmury, zwłaszcza w pierwszej części dnia przelotne opady deszczu, słońce dopiero po południu. Temperatura maksymalna to 10 stopni. Biomet niekorzystny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *