07.04.2020

Wtorkowy poranek za oknami (godzina 5:00) niestety nadal ciemności, ale z każdym dniem promieni porannych ma być więcej! W sumie dzień będzie trwać 13 godzin i 23 minuty, jest dłuższy od najkrótszego w roku o 5 godzin i 40 minut, jednocześnie jest też jeszcze krótszy od najdłuższego w roku o 3 godziny i 20 minut. To 98 dzień roku, do końca 2020 zostało nam 268. Do końca astronomicznej wiosny 73. Poranek na Śląsku prezentuje się dziś tak:

Dla porównania obrazek z dnia 07.02.2020:

I jeszcze obrazek z sierpnia 2019 (07.08.2019)

To samo miejsce, ta sama godzina (5:00) a zupełnie inny obrazek.

IMIENINY:

Donat, Herman, Jan, Józef

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

 • Dzień Niewidzialnej Pracy
 • Dzień Pracownika Służby Zdrowia
 • Dzień Bobrów
 • Światowy Dzień Zdrowia

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

 • 07.04.2016 -- Mieszkańcy Pszczyny protestują! Chodzi o zamkniętą drogę. Aleja Dębowa na wniosek Stowarzyszenia Przeciw Skażeniom została zamknięta przez burmistrza. Znaki z zakazem ruchu w obu kierunkach zostały ustawione w Pszczynie, przy skrzyżowaniu ul. Łowieckiej z ul. Myśliwską oraz w Piasku, przy skrzyżowaniu z ulicami Mickiewicza, Szkolną i Powstańców Śląskich. Z drogi mogą korzystać tylko auta dojeżdżające do posesji. Zamknięty odcinek (ok. 1km), został wyłączony z ruchu, bo -- zdaniem urzędników -- droga jest zbyt wąska, samochody zagrażają rowerzystom i mają zły wpływ na zabytkowe drzewa. Zamknięcie drogi, która od zawsze łączyła Pszczynę z sołectwem Piasek i osiedlem Stara Wieś podzieliła mieszkańców. Zdaniem części z nich to droga publiczna i powinna zostać znów otwarta. Służyła mieszkańcom przez lata, jeździły tędy samochody, kiedy budowana była Północna Obwodnica Pszczyny i gdy remontowano torowisko i przejazdy kolejowe w ciągu ulicy Powstańców Śląskich i Słonecznej. To nie pierwszy taki przypadek gdy droga podzieliła mieszkańców!
 • 07.04.2016 -- Masówki w kopalniach na Ślasku! Od samego rana w kopalni Wujek w Katowicach protestują górnicy! Organizatorem są wszystkie działające w kopalni Wujek związki zawodowe. Dotyczą one planów Katowickiego Holdingu Węglowego względem Ruchów: Śląsk i Wujek. Władze mają zamiar przekazać je w najbliższym czasie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Według związkowców KHW prowadzi destrukcyjną politykę związaną ze sprzedażą, jak i wstrzymywaniem sprzedaży węgla. Przedstawiciele związków zarzucają spółce „zasypanie kopalni węglem”, co ma się odbić na rachunku ekonomicznym kopalni Wujek.
 • 07.04.2018 -- Gliwickie bulwary będą piękniały! Miasto rozpisało przetarg na modernizację zielonej alei na jednym z brzegów Kłodnicy. Mają pojawić się tam nowe elementy małej architektury. Zaplanowano także posadzenie ponad 1100 nowych roślin. W projekcie przewidziano montaż leżaków i betonowych kubików do siedzenia. Pojawią się w skromnej liczbie 10 sztuk na zielonym terenie między rzeką a ogródkami działkowymi. Przebiegająca tędy ścieżka zyska nową nawierzchnię. Znacznie więcej ingerencji będzie w zieleń. Oprócz rekultywacji trawników posadzone zostaną również inne nowe rośliny. Mają one wprowadzić dodatkowe kolory i zapachy w różnych okresach sezonu wegetacyjnego. Będą kwiaty, krzewy oraz trawy ozdobne, a istniejące żywopłoty zyskają formę prostopadłościanów. Posadzone zostaną również klony, platany i wiśnie – łącznie kilkanaście drzew.
 • 07.04.2018 -- Wiosna na Śląsku i w Beskidach! Krokusy zaczynają tworzyć piękne fioletowe dywany.Żeby podziwiać krokusy, nie musimy jechać w Tatry. W naszym regionie kwitną pięknie na Hali Lipowskiej, na Rysiance czy Zapolance. Można też pojechać w Gorce, wspiąć się np. na Turbacz i podziwiać fioletowe dywany.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

 • 07.04.1950 -- W Katowicach urodził się Jerzy Grunwald, gitarzysta i wokalista między innymi zespołów No To Co i En Face. Polski wokalista, kompozytor, producent muzyczny, związany niegdyś z gatunkiem folk rocka, a współcześnie z soft rockiem. Jako polski emigrant w Stanach Zjednoczonych czerpał również z roots rocka.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

 • W sumie na Śląsku zakażonych koronawirusem jest 560 osób, 26 mieszkańców zmarło. Hospitalizowanych jest 217 pacjentów. Pamiętajmy o akcji zostań w domu i dbajmy o siebie.
 • Policjanci cały czas sprawdzają czy dotrzymujemy kwarantanny -- sprawdzane są między innymi ogródki działkowe gdzie obowiązuje zakaz przebywania. Nie ma przeciwskazań do przyjścia w celu nakarmienia zwierząt, ale powinna to być jedna osoba i tylko na krótki czas. Obowiązuje zakaz organizowania spotkań i imprez a i takie się zdarzały.
 • W centrum Katowic trwa budowa trzech 100-metrowych wieżowców! To jedna z najbardziej spektakularnych inwestycji ostatnich czasów. Zabudowania będą miały po 25 kondygnacji i 100 metrów wysokości, w sumie zmieści się tutaj 670 mieszkań!

POGODA:

Do końca dnia w przewadze słońce i błękit. Ciepło bo nawet do 20 stopni celsjusza w cieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *