07.01.2020

Dziś wtorek 07.01.2020, dziś wracamy do pracy na dobre. Święta za nami, sylwester i święto Trzech Króli. Od dziś pozostała nam tylko praca. W ramach pocieszenia dzień jest już dłuższy od najkrótszego o 13 minut, to 7 dzień roku i do końca 359 dni. W tym roku czeka nas jeszcze wiosna i lato. Astronomiczna zima kończy się za 72 dni. Słońce wstanie o 7:43, zajdzie o 15:39. Poranna wizytówka prezentuje się dziś tak:

Dla porównania, jeszcze w sierpniu 2019 roku, w tym samym miejscu, o tej samej godzinie (5:00) poranek prezentował się tak:

IMIENINY:

Julian, Kryspin, Lucjan, Mateusz, Walenty

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

Dzień Dziwaka

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 1734 -- Ciąg dalszy wojny o sukcesję polską. 10 tysięczny korpus saski przekracza granicę w okolicach Tarnowskich Gór. Rozpoczyna się marsz na Kraków. Wojna toczona była w Europie w latach 1733-1735. Udział brały koalicje rządów Francji, Hiszpanii, Bawarii, Austrii, Rosji, Prus, Danii. Przyczyną walk była rywalizacja o koronę polską Stanisława Leszczyńskiego z Augustem III Sasem.
  • 1971 -- Karierę bokserską kończy Jerzy Kulej. Pan Jerzy urodził się 19 października 1940 roku w Częstochowie, zmarł 13 lipca 2012 roku. Dwukrotny mistrz olimpijski, komentator sportowy, poseł na Sejm RP IV kadencji.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1981 -- W Chełmie urodziła się Ania Dąbrowska, wokalistka która znalazła się w finałowej dziesiątce pierwszej edycji programu „Idol”. Wcześniej współpracowała za Smolikiem i Krzysztofem Krawczykiem.  Zadebiutowała w 2004 albumem pt. Samotność po zmierzchu, który zdobył wysokie uznanie krytyki i publiczności. Kolejne wydawnictwo pt. „Kilka historii na ten sam temat”  było jej pierwszym albumem który nawiązywał do tradycji polskiej muzyki lat 60. W sumie wydała sześć albumów studyjnych, z których pięć trafiło na pierwsze miejsce listy sprzedaży w Polsce i uzyskało status platynowych.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

  • Adam Neuman nowym prezydentem Gliwic. W poniedziałek (06.01.2019) dotarła do nas informacja o wyniku wyborów uzupełniających. Na obecnego wiceprezydenta zagłosowało w sumie nieco ponad 50 % wyborców, co sprawiło, że II tura nie będzie potrzebna. Frekwencja wyniosła 35,53 procenta.
  • Pożar w Katowicach. Około godziny 17:00 w poniedziałek do strażaków dotarło zgłoszenie dotyczące dymu przy ulicy Cichej. Konieczna była ewakuacja wszystkich mieszkańców pięciokondygnacyjnego budynku. Pożar został ugaszony około godziny 19:00. Wstępna przyczyna to zaprószenie ognia.
  • Muzeum Śląskie wydało komiks z niezwykłymi historiami, zwykłych ludzi. W sumie znalazło się tu 20 różnych historii -- są górnicy, są najzwyklejsi mieszkańcy naszego regionu.

POGODA:

Poranek mroźny, okolice -3 kreski na termometrach. W ciągu dnia zachmurzenie zmienne i silniejsze porywy wiatru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *