06.11.2019

Od wczoraj synoptycy ostrzegają nas przed intensywnymi opadami deszczu, póki co te najgęstsze chmury najprawdopodobniej omijają nasz region. W dalszym ciągu jest ciepło, w nocy na termometrach 6-8 stopni celsjusza. To środa, 6. dzień listopada 2019 roku, trudno w to uwierzyć ale w ciągu dnia w dalszym ciągu rekordowo wysokie temperatury, dziś nawet do 13 stopni i popołudniu wyjrzy słońce. Dzień w sumie będzie trwać 9 godzin i 20 minut, będzie krótszy od najdłuższego o 7 godzin i 26 minut. Znak zodiaku to skorpion. Poranek, godzina 5:00, wizytówka dnia dziś prezentuje się tak:

Jeszcze w sierpniu w tym samym miejscu, o tej samej godzinie poranek wyglądał tak:

IMIENINY:

Leonard, Melaniusz, Anita, Feliks, Hieronim, Krystyna, Walenty, Ziemowit

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

 • Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Wyzyskowi Środowiska Naturalnego podczas Konfliktów Zbrojnych.

KALENDARIUM ŚLASKIE:

 • 1929 -- Protest górników i hutników ze Śląska i Zagłębia przeciwko niskim płacom. Wedle założenia strajk miał trwać 24 godziny.
 • 1947 -- 5 górników zginęło w wyniku wybuchu metanu w kopalni „Marcel” w Radlinie niedaleko Rybnika.
 • 1951 -- Z linii montażowej FSO zjechała pierwsza Warszawa M20. Samochód produkowany był w oparciu o konstrukcję radzieckiego M20 Pobieda. Warszawa była pierwszym seryjnie produkowanym samochodem w Polsce po II wojnie światowej. Samochód wyposażony był w 3 biegową skrzynię biegów oraz napęd na tył. W oparciu o ten model skonstruowano także Żuka, Nysę oraz Tarpana.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

 • 1966 -- W Stanach Zjednoczonych urodził się Paul Gilbert gitarzysta Mr. Big. W 1985 roku został wyróżniony jako najlepszy gitarzysta USA.W 2004 roku muzyk został sklasyfikowany na 37. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według magazynu Guitar World. 

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

 • Szykuje się rewolucja w ratowaniu chorych z niewydolnością serca. Wojewódzki Ośrodek Kardiologii w Zabrzu zapowiada zmiany. Chodzi o to, by chorych z podejrzeniem zawału transportować od razu na kardiologię a tu od razu zająć się profesjonalnie pacjentem.
 • Kolejny kierowca robił auto na słynnym „zakręcie idiotów” w Bielsku-Białej. Być może nie jest to powód do świętowania, ale tym razem była to 100 osoba, która tak zakończyła podróżowanie po tej trasie. Z tej okazji serwis Bielskie Drogi przygotował dla kierowcy specjalną statuetkę.
 • Czasem można je spotkać w oknach, sporo jest ich już w marketach -- pierwsze oznaki zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W Katowicach zaczęła się budowa lodowiska, wiszą już pierwsze ozdoby świąteczne.
 • Powiatowe Centrum Przesiadkowe w Pszczynie już otwarte. Budynek z poczekalnią, pomieszczenia do sterowania ruchem, biuro informacji turystycznej, toalety, pokoje dla rodziców z dziećmi, zadaszony parking dla rowerów i wiele innych.
 • Fabryki samochodów Fiat i Opel łączą siły! Ma to docelowo być czwarta potęga motoryzacyjna świata. Pracownicy śląskich fabryk koncernów zastanawiają się jak wpłynie to na ich wspólną pracę. Póki co brak jakichkolwiek informacji.
 • Siemianowice Śląskie -- ktoś podrzucił w centrum miasta pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej. Ewakuowano ponad 40 osób, policja szuka osób odpowiedzialnych za to zdarzenie.

POGODA:

W ciągu dnia spodziewajmy się słońca, opady deszczu możliwe jedynie o poranku. Na termometrach do 13 stopni celsjusza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *