06.09.2019

Doczekaliśmy się pierwszego piątku w tym miesiącu, dziś kończymy oficjalnie tydzień pracy. Słońce wstanie dopiero 6 minut przed godziną 5:00, za oknami jeszcze prawdziwe ciemności. Jak wygląda obrazek piątku? Godzina 5:00, to samo miejsce dziś wygląda tak:

Jak wyglądał rozpoczynający się dzień dokładnie miesiąc temu (06.08.2019)?

Dziś 249 dzień roku i do końca zostało nam 116 dni. Najbliższa pełnia 14.09.2019. Do końca astronomicznego lata już tylko 16 dni.

IMIENINY:

Beata, Eugeniusz, Michał, Tomasz, Zachary

KALENDARZ ŚLĄSKI:

 • 1926 -- Michał Grażyński zostaje wybrany Wojewodą Śląskim. Działacz niepodległościowy, społeczny, doktor filozofii i prawa.
 • 2001 -- Sejm uchwala powołanie Inspekcji Transportu Drogowego, która do dziś funkcjonuje również na Śląsku.

INFORMACJE KULTURALNE:

 • 8:00 -- Gwarki 2019 -- oficjalne wydarzenie Dni Miasta Tarnowskie Góry. to jedno z największych, cyklicznych wydarzeń kulturalno-historycznych organizowane w Tarnowskich Górach. Święto nawiązuje do „zabaw i komedyj” organizowanych podczas jarmarków.
 • 16:00 -- rozpoczynają się weekendowe Dni Wojkowic 2019 / 6-7 września. Na scenie ma pojawić się Rudi Schuberth! Wszyscy znamy jego „Córkę rybaka” czy „Monikę dziewczynę ratownika”. Gwiazdą wieczoru, której występ zaplanowano na godz. 21:00 będzie Stachursky.
 • 17:00 -- Koncert „Iskry w popiele” -- poświęcony histori I powstania śląskiego. Chorzowskie Centrum Kultury.
 • 17:00 -- XIII Tarnogórski Gwarkowski Zlot Foodtrucków.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

 • 1971 -- Urodziła się wokalistka irlandzkiej grupy The Cranberries, Dolores O’Riordan. Urodziła się w Ballybricken w hrabstwie Limerick w Irlandii jako najmłodsza z dziewięciorga rodzeństwa, z którego dwójka zmarła w dzieciństwie.  Zmarła 15 stycznia 2018 w Londynie. Przyczyną śmierci było utonięcie w hotelowej wannie z powodu nadmiernego spożycia alkoholu. Została pochowana na cmentarzu w Ballybricken. Podczas pogrzebu radiostacje w całej Irlandii grały utwór The Cranberries „When You’re Gone”.

 • 1946 -- W Krakowie urodził się Jacek Zieliński -- założyciel i obecny lider zespołu Skaldowie. Polski wokalista, trębacz, skrzypek, aranżer i kompozytor. Młodszy brat Andrzeja Zielińskiego.

CZYM ŻYJE POLSKA:

 • Specjaliści zauważają -- my Polacy jemy niezdrowo, pijemy za dużo alkoholu co ma nagatywny wpływ na nasze zdrowie.
 • Prezydent Duda opowiada anegdotę z Mariuszem Błaszczakiem w roli głównej.
W 2016 roku tuż przed Świętem Policji przyszedł do mnie ówczesny szef MSWiA Mariusz Błaszczak i mówi do mnie tak: słuchaj Andrzej, mam do ciebie taką sprawę. Wiesz, że trzeba zmodernizować policję i inne służby, bo sam wiesz, jak jest. Nie wszystko działa tam jak powinno, nie mają nowoczesnego sprzętu, który im jest potrzebny. Na to są potrzebne pieniądze, na remonty. (…) Pieniądze muszą się znaleźć, a ja mam problem, bo w rządzie mi mówią, że nie ma i nie chcą mi dać. Ale wiesz, wymyśliłem taki program modernizacji. Opracowaliśmy go już, przygotowaliśmy. No tylko nie mogę tego zrealizować. Jakbyś tak na tym Święcie Policji powiedział, że będzie taki program modernizacji, bo jak powiesz to już będzie musiał być. No i ja rzeczywiście powiedziałem. No i jest -- zakończył prezydent.
 • Kaczyński zapowiada -- będzie województwo Warszawa i okoloice.

 

POGODA:

W ciągu dnia sporo słońca ale niestety temperatura sporo niższa niż wczoraj. Maksymalnie na Śląsku mamy zobaczyć 19-20 stopni, na szczęście w piątek nie przydadzą nam się parasole.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *