06.02.2021

by

Kolejny dzień lutego, dziś o poranku znowu szokuje nas śnieg. Może nie spadło pół metra jak na północy Polski, ale zabielił nam się delikatnie świat. Termometry o poranku pokazują okolice 0 stopni celsjusza. Dzień budzi się leniwie bo mamy sobotę w kalendarzu. Dzień będzie trwać 9 godzin i 21 minut i jest krótszy od najdłuższego w roku o 7 godzin i 26 minut, jednocześnie jest też dłuższy o 1 godzinę i 38 minut. Do końca astronomicznej zimy zostały nam 42 dni. Poranek na Śląsku (godzina 5:00) pod znakiem ciemności, jak wygląda wizytówka dnia?

A tymczasem jeszcze kilka miesięcy temu o tej samej porze, w tym samym miejscu ale w sierpniu 2019 wizytówka prezentowała się tak:

IMIENINY:

Amanda, Dorota, Antoni

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

 • Światowy Dzień Wyborów
 • Dzień Boba Marleya
 • Międzynarodowy Dzień Barmana

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

 • 1897 – Swoją działalność rozpoczyna Teatr Zagłębia w Sosnowcu. Obecny siedziba teatru została wybudowana zgodnie z projektem architekta Karola Steczkowskiego. Budynek był wielokrotnie przebudowywany, obecny kształt zyskał po przebudowie w 1992 roku, niestety nie zachowały się elementy pierwotnego wystroju. Gościnnie występowała tu między innymi Gabriela Zapolska.
 • 1945 – Światło dzienne zobaczyło pierwsze wydanie Dziennika Zachodniego. Założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym był Stanisław Ziemba. Jeśli zastanawiacie się skąd nazwa Dziennik Zachodni to odpowiedź jest prosta – początkowo gazeta wydawana była na terenie Śląska ale także na Ziemiach Zachodnich. W 2004 dziennik został połączony z Trybuną Śląską. W marcu 2007 roku została uruchomiona nowa drukarnia mieszcząca się w Sosnowcu-Milowicach.
 • 2002 – Katastrofa w kopalni „Jas-Mos” w Jastrzębiu Zdroju! Z powodu wybuchu pyłu węglowego podczas robót strzałowych zginęło 10 górników. Do eksplozji doszło o godzinie 4:36 na poziomie 700 metrów pod ziemią. W sumie w rejonie wybuchu znajdowało się 47 górników. W akcji ratowniczej uczestniczyli ratownicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Wodzisławiu Śląskim. Z ustaleń komisji jasno wynikało, że gdyby pracownicy przestrzegali zasad prowadzenia robót górniczych do tragedii by nie doszło. Winą za spowodowanie wybuchu obarczono jedną z osób, które zginęły.
 • 2020 –  Pacjent ze szpitala w Cieszynie z podejrzeniem koronawirusa! Mężczyzna wrócił z Chin. Pobrane próbki zostały wysłane do Państwowego Instytutu Higieny w celu dokładnego zbadania. Szpital w Cieszynie jest bardzo dobrze przygotowany na wypadek takich sytuacji.
 • 2020 –  Górnicy zapowiadają protesty! Są plany by pojechać do Warszawy, by pokazać swoje niezadowolenie z obecnej sytuacji. Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej wybierają się do stolicy 28 lutego, obawiają się katastrofy w branży górniczej. Jeśli sytuacja się nie zmieni, to jak sami twierdzą i tu cytat „za kilka miesięcy spółki węglowe może trafić szlag”.
 • 9 tysięcy zarzutów usłyszał mieszkaniec Piekar Śląskich, mężczyzna nielegalnie sprzedawał gry komputerowe. W wyniku jego działaności firma komputerowa mogła stracić nawet milion złotych. O jego dalszym losie ma zdecydować sąd.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

 • 1966 – W Warrington urodził się Rick Astley, angielski piosenkarz popowy, popularny szczególnie w drugiej połowie lat 80., kiedy współpracował ze znanym triem producentów Stock, Aitken i Waterman.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

 • Policjanci zatrzymali właściciela klubu Face2Face w Rybniku. Dziś prokurator ma przedstawić zarzuty mężczyźnie. Sprawa dotyczy otwarcia lokalu pomimo zakazu związanego z koronawirusem.
 • Są nowe dane na temat kopalni na Śląsku. Górnictwo jest wręcz w katastrofalnej sytuacji – po blisko roku obliczono straty na blisko 4 mld złotych. Pod uwagę wzięto cały miniony rok bez grudnia 2020. Trudno spodziewać się jednak by ten zaledwie jeden zimowy miesiąc przyniósł ogromne zmiany.

POGODA:

Dzień upłynie nam pod znakiem dużej ilości chmur i silnych porywów wiatru. Na termometrach na Śląsku maksymalnie 0 stopni celsjusza. Opady mogą się pojawić pod wieczór – będą to opady śniegu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *