05.12.2019

Kolejny grudniowy dzień przed nami. Poranek chłodny bo termometry wskazują okolice 0 stopni celsjusza. Część samochodów zaparkowanych zwłaszcza poza miastem, zamarznięta. Trzeba przygotować się zatem na skrobanie szyb w aucie. To 339 dzień roku i do końca pozostało nam zaledwie 26 dni, z czego tylko 17 dni roboczych. Dzień jest krótszy od najdłuższego w roku o 8 godzin i 48 minut i dłuższy od najkrótszego o 16 minut. Do końca astronomicznej jesieni zostało nam zaledwie 16 dni. Poranna wizytówka dnia prezentuje się dziś tak:

Tymczasem jeszcze w sierpniu to samo miejsce, o tej samej godzinie prezentowało się tak:

Jeszcze przez kilka dni dnia nam będzie ubywać, po czym nastąpi zmiana.

IMIENINY:

Kryspin, Saba, Anastazy, Bartłomiej, Juliusz, Krystyna, Mikołaj

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Światowy Dzień Gleby
  • Dzień Ninja
  • Dzień Marynarza Śródlądowego
  • Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 1986 -- Premiera filmu animowanego Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie -- reżyseria Stanisław Dulza. Film został oczywiście zrealizowany na podstawie tego z 1972 roku (Bolek i Lolek -- studio filmowe w Bielsku-Białej), ale akcja dzieje się na Dzikim Zachodzie. Co ciekawe głosu Bolkowi udzieliła Ilona Kuśmierska a Lolkowi Danuta Przesmycka. Piotr Fronczewski natomiast udzielił głosu Jimiemu Pif-Paf, a szeryfem został Janusz Rewiński. Warto zaznaczyć iż był to ostatni film animowany z udziałem Bolka i Lolka.
  • 2005 -- Przestają obowiązywać międzystrefowe numery kierunkowe. Od 2006 roku obowiązuje w Polsce zamknięty plan numeracji krajowej. Międzystrefowe numery kierunkowe są od tej pory integralną częścią każdego numeru, od tej pory 9 cyfrowego.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1932 -- W Macon w stanie Georgie urodził się Little Richard, a właściwie Richard Wayne Penniman -- jedna z najbardziej niezwykłych postaci w historii rock’n’rolla. Jego największe przeboje to „Tutti Frutti” (1955) i „Lucille” (1957), które stały się standardami rock’n’rollowymi.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

  • Dramatyczne informacje docierają do nas ze Szczyrku. Jak poinformował Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, w wyniku wybuchu gazu zginęły kolejne dwie osoby. Przypomnijmy, że do tragedii doszło wczoraj około godziny 18:30 w chwili eksplozji w budynku mogło znajdować się nawet 8 osób. Na tę chwilę w sumie w gruzach budynku znaleziono 4 ciała. Trwa akcja ratownicza, która odbywa się w trudnych warunkach, jest mroźno i ciemno, teren jest zadymiony. Ciężki sprzęt nie może być wykorzystywany a wszystkie prace prowadzone są przez strażaków ręcznie. W akcji ratowniczej bierze udział wiele jednostek straży pożarnej między innymi z Jastrzębia i Częstochowy. W sumie działania prowadzi ponad 20 zastępów. Do wybuchu prawdopodobnie doszło z powodu przewiercenia przez robotników budowlanych gazociągu znajdującego się przed budynkiem, wśród ofiar mogą być również pracownicy zewnętrznej firmy budowlanej prowadzącej prace. Na razie nie wiadomo dlaczego prace nie były konsultowane z firmą gazowniczą.  O skali wybuchu świadczyć może fakt iż 3 kondygnacyjny budynek praktycznie zamienił się w gruz. Do zdarzenia doszło w Szczyrku przy ulicy Leszczynowej.

POGODA:

W ciagu dnia sporo słońca i na ogół bez opadów deszczu, czy śniegu. Temperatura maksymalna to 3 stopnie na plusie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *