05.11.2019

Szokująco wysokie temperatury jak na listopad. W ciągu dnia wczoraj w wielu miejscach, pomimo braku obecności słońca nawet 14 stopni na plusie na Śląsku. Jest wyjątkowo ciepło i wietrznie. Co ciekawe podobno takich właśnie temperatur możemy się spodziewać do końca tygodnia. Słońce wstaje o godzinie 6:36, zajdzie natomiast o 16:38. To 5. dzień listopada 2019 roku, jak prezentuje się poranna wizytówka dnia?

Co ciekawe jeszcze w sierpniu o tej samej porze ( godzina 5:00) w tym samym miejscu obrazek wyglądał tak:

Jeszcze więcej światła o poranku mieliśmy w zasięgu wzroku w lipcu, również o tej samej porze, w tym samym miejscu poranek prezentował się tak:

Najogólniej rzecz biorąc, pomimo zmiany czasu, jak było ciemno o poranku, tak jest. Zatem po co zmiany czasu?

IMIENINY:

Sławomir, Elżbieta, Dominik, Florian, Marek, Trofima.

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

 • Dzień Postaci z Bajek

 • Międzynarodowy Dzień Języka Romskiego

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

 • 1985 -- Pamiętny rok dla wszystkich Polaków, nie tylko Ślązaków. Dokładnie 5 listopada 1985 roku w Wojewódzkim Centrum Kardiochirurgii w Zabrzu, pod kierunkiem Zbigniewa Religi, zespół lekarzy dokonał pierwszej w Polsce udanej transplantacji serca. Pierwszej na świecie udanej transplantacji serca dokonał zespół chirurga Christiaana Barnarda 3 grudnia 1967 roku; biorcą był Louis Washkansky. Postaci profesora Zbigniewa Religi nie trzeba nikomu na Śląsku przedstawiać.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

 • 1958 -- W Sandomierzu przyszedł na świat Robert Chojnacki – kompozytor, saksofonista zespołu De Mono. Polski muzyk, kompozytor, instrumentalista, przez wiele lat saksofonista oraz grający na instrumentach klawiszowych zespołu De Mono (1987–2006), artysta solowy.

 • 1959 -- W Kingston, w Kanadzie urodził się Bryan Adams -- wokalista i kompozytor. Stał się najpopularniejszym kanadyjskim artystą późnych lat 80. i 90., znanym z wielu romantycznych ballad i utworów rockowych takich jak „Summer of ’69′” i „Cuts Like a Knife”.  Jego ojciec pracował jako dyplomata, a matka była bibliotekarką. Jednym z najbardziej udanych albumów Adamsa Waking up the Neighbours, wyprodukowany przez artystę i Roberta Lange’a. Album wydano we wrześniu 1991 roku. Poprzedzał go singel (Everything I Do) I Do It for You, który wykorzystano także w filmie Robin Hood: Książę Złodziei. Piosenka ta w roku 1991 i 1992 znajdowała się na szczycie list przebojów.

 • 1963 -- Urodził się Zygmunt „Muniek” Staszczyk, współzałożyciel, lider i wokalista grupy T.Love. Wychowywał się w Częstochowie, w robotniczej dzielnicy, na Rakowie. 6 maja 2012 w Częstochowie odbył się koncert jubileuszowy z okazji 30-lecia debiutu muzycznego Staszczyka. Został ambasadorem zorganizowanych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży 2016.

 • 1967 -- W Białymstoku urodziła się polska modelka i wokalistka popowa Katarzyna Szczot, występująca pod pseudonimem Kayah. Ogólnopolską rozpoznawalność zyskała w 1995, po wydaniu pierwszego, autorskiego albumu studyjnego zatytułowanego Kamień. Największą popularność przyniosły wokalistcjej utwory: „Testosteron”, „Fleciki”, „Supermenka”, „Na językach” oraz „Śpij kochanie, śpij” i „Prawy do lewego”, promujące płytę pt. Kayah i Bregović, którą nagrała z Goranem Bregoviciem w 1999.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

 • Poważny wypadek na drodze pomiędzy Skarżycami a Pieckami (powiat zawierciański). Cysterna przewożąca beton zderzyła się z samochodem osobowym. W pojeździe podróżowały trzy osoby. Dwie z nich były uwięzione w pojeździe.
 • Wypadek na DK 81 w Ochabach Małych -- samochód ciężarowy zderzył się z traktorem. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR. Droga przez długi czas była w obie strony zablokowana. Do wypadku doszło w poniedziałek 04.11.2019 około godziny 10:30.
 • Afera w policji w Gliwicach. Przez kilka lat funkcjonariusze z drogówki wymuszali na kierowcach łapówki. Argumenty do pobierania łapówek były również nie do końca fair. Policjanci wykorzystywali mylące kierowców znaki. Brali zamiast mandatów pieniądze i alkohol. W sumie sześciu osobom postawiono aż 84 zarzuty.
 • Derby Górnego Śląska i remis na murawie. Górnik Zabrze zremisował z Piastem Gliwice 1:1. (mecz odbył się w niedzielę 03.11.2019)

POGODA:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *