05.09.2019

5:52 to ta godzina, w której na horyzoncie Śląskim pojawi się słońce, dzień nam się skraca, dlatego poranek wczesny niestety pod znakiem ciemności, jeśli ktoś wybiera się o godzinie 5:00 do pracy to z letniego śpiewu ptaków i porannego słońca dziś zostało niewiele, a tak prezentuje się obrazek z godziny 5:00:

Dla porównania tak prezentuje się Sierpień 2019 w tym samym miejscu, dokładnie o tej samej godzinie:

I jeszcze godzina 5:00, dwa miesiące temu, dokładnie 05.07.2019:

Tak na przestrzeni dwóch ostatnich miesięcy zmieniała się aura za naszymi oknami o poranku. A dziś mamy 5 dzień września 2019 roku, to 248 dzień i do końca roku pozostało nam 117 dni, natomiast astronomiczne lato zakończy się za 17 dni i wtedy oficjalnie będziemy mogli narzekać na jesień na Śląsku. Słońce zajdzie dziś o 19:16, a dzień będzie w sumie trwać 13 godzin i 24 minuty, krócej od najdłuższego dnia o 3 godziny i 22 minuty.

IMIENINY:

Dorota, Wawrzyniec, Justyna, Stanisława, Teodor.

DZIŚ OBCHODZIMY:

Międzynarodowy Dzień Dobroczynności

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 1959 -- Otwarcie największego wesołego miasteczka w Polsce -- Śląskie Wesołe Miasteczko. Mieści się oczywiście na terenie Parku Śląskiego i dziś nazywa się Legendia. Lokalizacja --  między Katowicami i Chorzowem. Powierzchnia łączna to 26 hektarów.
  • 1994 -- W Telewizji Polskiej wyemitowany został pierwszy odcinek tasiemca „Moda na Sukces”. Serial był emitowany w sumie w 100 krajach, dzięki czemu został nawet umieszczony w księdze rekordów Guinessa.

  • 2007 -- Fakryka w Tychach wyprodukowała milionowy egzemplarz Fiata Panda.

ŚLĄSKI INFORMATOR KULTURALNY:

  • 10:00 -- Katowice, Rynek -- urodziny miasta. Z tej okazji Festiwal Wina i Sera, koncerty, strefę gier XXL.
    Ponadto pojawią się domki dla dzieci ze scenkami rodzajowymi, jarmarkowa kolejka elektryczna i wiele innych.

  • 17:00 -- Zabrze, Przystanek 11 -- warsztaty kulinarne Sushi. Warsztaty poprowadzi Bartłomiej Kozioł -- Kucharz z zawodu. Doświadczony sushi master z ponad 10 letnim doświadczeniem w Polsce i za granicą. Miłośnik kuchni azjatyckiej. Od 10 lat pracuje w najstarszym i najlepszym sushi barze w Gliwicach -- Arigato.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1946 -- Freddie Mercury czyli Farrokh Bulsara urodził się na Zanzibarze, w Tanzanii. Był wieloletnim liderem jednego z najważniejszych zespołów rockowych wszech czasów -- Queen. Wielokrotnie wyróżniany tytułem jednego z najlepszych wokalistów w historii muzyki popularnej, autor przebojów, takich jak m.in. „Bohemian Rhapsody”, „We Are the Champions”, czy „Killer Queen”. Zmarł 24 listopada 1991 roku.

POGODA:

To ostatni dzień z tak wysoką temperaturą bo Śląskie słupki rtęci dotrą dziś maksymalnie do 25 kreski w cieniu, od jutra raczej w okolicach 20 stopni i coraz więcej szans na chmury i opady deszczu. Biomet jeszcze dziś obojętny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *