05.05.2020

by

Kolejny dzień maja 2020 roku przed nami. To poranek pod znakiem intensywnych opadów deszczu, spada nam na głowę to czego tak bardzo nam ostatnimi czasy brakowało. Pada w Rybniku, w Gliwicach i wielu innych jeszcze miastach naszego regionu. To wtorek 5. dzień maja 2020 roku. Słońce jest z nami od 4:57 i będzie nam towarzyszyć do 20:07. W sumie dzień jest już dłuższy od najkrótszego o 7 godzin i 27 minut. To 126 dzień roku, do końca 240 dni. Astronomiczna wiosna kończy się za 45 dni. Poranna wizytówka dnia wygląda dziś tak:

Gdyby porównać poranek do majowego z 2019 roku, to właściwie aura wydaje się być bardzo podobna (zdjęcie wykonane 30.05.2019):

IMIENINY:

Gotard, Irena, Waldemar, Hilary, Maksym, Stanisław

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Światowy Dzień Astmy
  • Międzynarodowy Dzień Położnej
  • Dzień Europy
  • Dzień Bez Makijażu
  • Światowy Dzień Higieny Rąk

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 05.05.2018 – Tąpnięcie w Kopalni Węgla Kamiennego „Zofiówka” w Jastrzębiu Zdroju. Zginęło w sumie 5 osób, 2 zostały ranne. Do wypadku doszło 900 metrów pod ziemią, gdzie w tym czasie pracowało 250 osób. W rejonie największego zagrożenia znajdowało się 11 górników, 4 wyjechało na powierzchnię o własnych siłach. W czasie 5 godzinnej akcji ratowniczej ratownicy  dotarli do dwóch górników, następnego dnia około godziny 9:00 udało się dotrzeć do trzeciego górnika, niestety lekarz stwierdził zgon. Kilka godzin później odnaleziono ciało czwartego górnika. Tydzień później podczas wypompowywania wody odnalezione zostało ciało piątego górnika. Akcja ratownicza zakończyła się 16 maja. Kopalnia należy do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wydobywany jest tutaj węgiel kamienny z obszarów pod miastem Jastrzębie Zdrój. Kopalnia została oddana do użytku w grudniu 1969 roku obecną nazwę dzierży jeszcze od Kolonii Zofiówka, kilka lat później zmieniona została na Manifest Lipcowy, do obecnej nazwy powrócono w latach 90, w ramach Jastrzębskiej Spółki Węglowej działa od 1993 roku.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

  • Centra handlowe od wczoraj, w ramach odmrażania gospodarki znów otwarte. Ogromne kolejki do sklepów meblowych, mierzenie ubrań dosłownie na środku sklepu.
  • Coraz więcej chętnych również na nocowanie w Beskidach. Turyści tak stęsknili się za górami, że organizowane są nawet listy rezerwowe. Pensjonaty i schroniska rezerwują już pokoje na sylwestra.

POGODA:

O poranku jeszcze intensywnie może popadać, później więcej słońca i cieplej – maksymalnie 13 stopni pokażą termometry na Śląsku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *