04.12.2019

Początek grudnia niestety już pod znakiem porannych przymrozków, listopad nas trochę rozpieszczał a dziś niestety walczymy z szybami w porannym samochodzie. Od -2 do -5 pokazują aktualnie termometry. Ubieramy się ciepło i na ogół już zimowo. Dziś 4 dzień grudnia 2019 roku, to Barbórka. Jak wygląda poranna wizytówka dnia?

A tymczasem jeszcze we wrześniu o tej samej porze (godzina 5:00), w tym samym miejscu poranek wyglądał tak:

Dla porównania jeszcze 4.7.2019 również w tym samym miejscu, o tej samej porze:

Pocieszający jest fakt iż już niedługo dnia będzie nam przybywać!

IMIENINY:

Barbara, Krystian, Filip, Jan, Piotr

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Barbórka
  • Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 1955 -- Otwarte zostało Planetarium Śląskie w Chorzowie. To największy i najstarszy tego typu obiekt w Polsce. Budowę rozpoczęto w 1953 roku, autorem był Zbigniew Solawa. W lipcu 2018 roku rozpoczęła się modernizacja obiektu, planowy koniec prac to koniec przyszłego 2020 roku.
  • 1962 -- Początek wydobycia w KWK Jastrzębie.
  • 1964 -- Działalność rozpoczyna Teatr Ziemi Rybnickiej. Budynek został zaprojektowany przez Jerzego Gottfrieda, Henryka Buszkę oraz Aleksandrę Frantę. Plany związane z budową pojawił się już w 1953 roku, jednak budowa ruszyła dopiero 5 lat później, ostatecznie oddany został do użytku w Barbórkę 1964 roku. Budynek w 2006 roku został zmodernizowany.
  • 1968 -- Otwarcie Stadionu Zimowego w Tychach. To biekt na którym swoje mecze rozgrywa drużyna hokejowa GKS Tychy. Początkowo obiekt nie posiadał zadaszenia, dopiero 10 lat później pojawił się pomysł i realizacja dachu. W 2007 roku obiekt przeszedł gruntowny remont, który ostatecznie położył kres wcześniejszym awariom. Koszt to blisko 30 milionów złotych.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1951 -- W Jacksonville na Florydzie urodził się Gary Rossington, gitarzysta Lynyrd Skynyrd.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

  • Wybuch gazu w domu jednorodzinnym w Szczyrku. W chwili wybuchu w budynku mogło znajdować się nawet 8 osób. Dom uległ całkowitemu zawaleniu. Trwa akcja ratownicza.

POGODA:

W ciagu dnia przewaga chmur na niebie, jadnak bez intensywnych opadów. Chłodno bo okolice zera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *