04.10.2019

Po wczorajszym zimnym prysznicu za oknami, dziś będziemy się hartować. Po raz kolejny dwójkę z przodu na termometrach zobaczymy dopiero w przyszłym roku na wiosnę. Dobra informacja dla miłośników narciarskiego szusowania jest taka, że niebawem pojawią się pierwsze opady śniegu, w końcu za miesiąc będzie już listopad. Dziś trzeba w szczególności zadbać o dobre samopoczucie, ponieważ na aurę za oknami nie mamy co liczyć. Spadające liście, niskie wartości na termometrach i ogólna niechęć do pracy -- to negatywny wpływ aury na nasz nastrój. A w kalendarzu dziś 4 dzień października 2019 roku. Słońce wstaje o 6:40 i obecne będzie teoretycznie na śląskim niebie do 18:08. Znak zodiaku to Waga. Jak prezentuje się nasza październikowa wizytówka dnia?

A jeszcze miesiąc temu mieliśmy taki oto obrazek za oknami:

W ramach ciekawostek, jeszcze poranek (godzina 5:00) 4 lipca 2019, w tym samym miejscu prezentował się tak:

Tak właśnie ubywa nam dnia! Jak to się mówi -- oby do wiosny!

IMIENINY:

Franciszek, Petroniusz, Dobromiła, Konrad, Lucjan, Piotr

DZIŚ OBCHODZIMY:

  • Światowy Dzień Uśmiechu
  • Światowy Dzień Zwierząt
  • Światowy Dzień Onkologii

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 1950 -- Zapada decyzja o budowie Nowego Miasta Tychy. Stało się to na wniosek Prezydium Rządu. Pomysł oparty został o opracowany w 1949 roku plan regionalny GOP. Według założeń Górnośląski Okręg Przemysłowy miał być podzielony na dwa obszary: A -- centralna, zurbanizowana, przemysłowa część aglomeracji oraz B -- strefa zurbanizowana o promieniu 10-12km. W przypadku Tychów chodziło o stworzenie terenów wolnych od eksploatacji górniczej, jednocześnie z szybkim dostępem komunikacyjnym do strefy A. Obok Tychów były to także Tarnowskie Góry, Pyskowice i Ząbkowice.
  • 2000 -- na rynku muzycznym pojawił się album Golec uOrkiestra 2, zespołu Golec uOrkiestra. To drugi album zespołu, na krążku pojawiła się również piosenka, która uznana została jako hymn rodzinnej Milówki. Mniej więcej rok po premierze album zyskał status platynowej płyty.

Jak rozpoczynała się kariera muzyczna 20 lat temu, czy było trudno? Opowiada Edyta i Łukasz Golec:

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1959 -- W Blackpool w Anglii urodził się wokalista Chris Lowe. Instrumentalista i klawiszowiec, w 1981 wspólnie z Neilem Tennantem założył zespół Pet Shop Boys.

  • 1962 -- W Hawanie na Kubie urodził się amerykański wokalista Jon (Juan) Secada. Muzyką interesował się od dziecka. Ukończył naukę na uniwersytecie w Miami. Swój pierwszy debiutancki album wydał w 1992 roku pod nazwą Jon Secada. Singel wydany na tej płycie Just Another Day przyniósł mu międzynarodową sławę. Łącznie sprzedał blisko 20 milionów płyt na całym świecie.

CZYM ŻYJE POLSKA:

  • Kierowcy szykujcie się na zmiany i jeszcze bardziej niespodziewane kontrole. Do Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt rozporządzenia z którego wynika jasno, że policja będzie mogła prowadzić kontrolę w miejscach do tej pory zabronionych -- zatoki autobusowe, chodniki itp.
  • Dobre informacje dla „frankowiczów” -- sąd nie ma możliwości zastąpienia sprzecznych z prawem zapisów w umowach kredytowych innymi rozwiązaniami -- taką decyzję podjął wczoraj Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Takie posunięcie jest pozytywnie oceniane przez osoby, które zaciągnęły kredyty we frankach. Daje możliwość unieważnienia umowy kredytowej, może też być powodem do przewalutowania kredytu po kursie z dnia zaciągnięcia zobowiązania.

POGODA:

O poranku na termometrach na Śląsku maksymalnie 6 stopni celsjusza, w ciągu dnia uda się podwoić ten wynik. Zobaczymy słońce i spor ilości chmur -- to znaczy, jak to określają synoptycy, będziemy mieli za oknami zachmurzenie zmienne. Biomet nadal na minusie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *