04.02.2021

by

Opady deszczu na południu Polski a na północy śnieżyce. Polska jest podzielona nie tylko jeśli chodzi o rodzaj opadów ale również temperatury. Na Śląsku o godzinie 5:00 termometry wskazują 5 stopni na plusie. Podobnie jak rok temu tego dnia, przez całą noc padał deszcz, na drogach jest ślisko i mokro. 4 dzień lutego to 35 dzień roku, do końca pozostało nam 331 dni. Dzień trwać będzie 9 godzin i 13 minut, jest krótszy od najdłuższego w roku o 7 godzin i 33 minuty, jest już też dłuższy od najkrótszego o 1 godzinę i 31 minut. Do zakończenia astronomicznej zimy zostały nam 44 dni. Słońce wstanie 13 minut po godzinie 6:00, zajdzie o 16:26. Znak zodiaku to Wodnik. Poranek pod znakiem ciemności, godzina 5:00 wygląda dziś tak:

Jak widać na wizytówce dnia, po śniegu nie ma już śladu. Dla porównania jeszcze zdjęcie z tego samego miejsca, zrobione o tej samej godzinie, ale 04.09.2019:

I jeszcze fotografia z lipca 2019:

Jak widać do ideału letniego jeszcze sporo nam brakuje, jeśli chodzi o długość dnia.

IMIENINY:

Józef, Weronika, Andrzej, Jan, Joanna, Mariusz, Nataniel

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem
  • Światowy dzień Rzeźnika i Przemysłu Wędliniarskiego

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 1987 – Wybuch metanu i pyłu węglowego w KWK „Mysłowice”. Zginęło 17 górników. Kopalnia należała do Katowickiego Holdingu Węglowego, zatrudnionych było 2500 osób, Od początku 2007 roku zakład został połączony z KWK „Wesoła”. Rok później w listopadzie wydobyto tutaj ostatnią tonę węgla. W sumie kopalnia posiadała 6 szybów.
  • 2020 –  Tragiczny w skutkach wypadek w Katowicach! Ciężarówka potrąciła pieszego, mężczyzna zmarł. Do zdarzenia doszło wczoraj około godziny 11:00 na skrzyżowaniu Armii Krajowej z Kościuszki. Z wstępnych doniesień wynika iż mężczyzna wtargnął na jezdnię w niedozwolonym miejscu.
  • Masówki w kopalniach PGG, są spore szanse na protest – zapowiadają górnicy. Związkowcy walczą o 12 procentowe podwyżki płac, propozycje zarządu są jednak znacznie niższe, dlatego nie wykluczony jest protest.
  • Szpital w Wodzisławiu Śląskim zawiesza odwiedziny! Powodem koronawirus? Jak zapewnia dyrekcja podejrzanych przypadków co prawda nie było, placówka ma być jednak gotowa na wypadek wystąpienia wirusa. To tak zwane profilaktyczne działanie.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1975 – Urodziła się Natalie Jane Imbruglia, australijska piosenkarka pop, pamiętana głównie z wielkiego przeboju roku 1997 „Torn”. Podobnie jak Kylie Minogue czy Jason Donovan, karierę rozpoczynała od występów w serialu „Sąsiedzi”. W kwietniu 2005 Imbruglia wydała trzecią płytę Counting Down the Days. Pierwszym singlem był utwór „Shiver”. Piosenka odniosła sukces, znajdując się przez 6 tygodni na szczycie brytyjskiej listy przebojów Airplay. Płyta zadebiutowała na 1 miejscu w Wielkiej Brytanii. Mimo wielkiego sukcesu singla, sam album sprzedał się jedynie w liczbie ok. 500 tys. egzemplarzy na świecie.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

  • Mieszkańcy Rudy Śląskiej organizują zrzutkę na wiatę przystankową. Od dwóch lat proszą o to urząd miasta i do dziś apele nie są skuteczne, dlatego postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Do tej pory zebrano 200zł. Co za czasy?
  • W Katowicach intensywnie działa już 10 restauracji i lokali gastronomicznych. Przedsiębiorcy walczą o swoje, uważają, że jeśli teraz się nie otworzą to za kilka miesięcy czeka ich tylko bankructwo.
  • Nad Polskę, w tym także Śląsk wkracza zmiana aury.

POGODA:

W ciągu dnia sporo chmur, słońca niewiele do tego opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura w dół, maksymalnie w ciągu dnia okolice 3-4 kreski. Przyda się dziś czekolada na poprawę nastroju, ręka do góry kto jest za czekoladowo – kokosowym batonikiem?!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *