03.10.2019

Dziś oficjalnie rozpoczynamy za oknami jesień! Pogoda ma dam dać znać, że to już nie lato, a regularna jesień termiczna. Temperatura zdecydowanie w dół, a w głowie coraz częściej pojawia się temat wymiany opon na zimowe. Tu rządzi temperatura, a ta podobno powoli zaczyna się zbliżać do tej granicznej. Oficjalnie zima rozpocznie się za 79 dni, ale już teraz synoptycy zapowiadają przymrozki. Dzień jest coraz krótszy, do tego najdłuższego w roku brakuje nam już 5 godzin i 14 minut. Poranek wczesny za oknami pod znakiem ciemności absolutnych:

A jeszcze w lipcu o tej samej porze, w tym samym miejscu mieliśmy już budzące się słońce:

IMIENINY:

Gerard, Gerarda, Teresa, Cyprian, Maksymian

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

Nie mamy zdaniem kalendarza dziś powodów do świętowania, zatem niech to będzie nasz wspólny dzień uśmiechu 😉

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 1846 -- Zakończona została budowa Kolei Górnośląskiej -- połączenie Wrocławia z Mysłowicami. Pierwsze pociągi pokonywały całą trasę w 6,5 godziny, przejazd kosztował wtedy 73 srebrne grosze -- w klasie 3. Według rozkładu jazdy pociąg przejeżdżał także przez Katowice, Rudę Śląską, Zabrze, Gliwice. Koleje Górnośląskie w późniejszym okresie przejęły także inne linie między innymi Górnośląskie Koleje Wąskotorowe.
  • 1982 -- premiera serialu „Jan Serce” w reżyserii Radosława Piwowarskiego. Serial opowiadał o miłosnych perypetiach kanalarza z Warszawy. W postać tytułowego bohatera wcielił się Kazimierz Kaczor.

  • 2005 -- W Polsce, również na Śląsku widoczne było w tym dniu częściowe zaćmienie słońca.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1969 -- W Fullerton w Kalifornii urodziła się Gwen Stefani, wokalistka zespołu No Doubt, która z powodzeniem wstępuje także jako solistka. Pod koniec 2006 Gwen wydała drugi solowy album pt. The Sweet Escape, który promował pierwszy singel „Wind It Up”.

  • 1972 -- W Lexington w stanie Kentucky urodził się Kevin Richardson, wokalista boysbandu Backstreet Boys.

CZYM ŻYJE POLSKA:

  • Paweł Fajdek ma czwarty złoty krążek na mistrzostwach świata! Warto zaznaczyć, że nasz zawodnik, jako jedyny przekroczył granicę 80 metrów.
  • Synoptycy ostrzegają dziś przed intensywnymi opadami deszczu na południu Polski. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano dla województw: małopolskiego, podkarpackiego.
  • Uwaga na nową metodę działania oszustów! Tym razem podszywają się pod pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W wiadomościach tekstowych przesyłają informację o rzekomym wstrzymaniu zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. Agencja ostrzega, by nie odpowiadać na tego typu wiadomości.

POGODA:

Poranek znacznie chłodniejszy niż wczoraj. Temperatura stopniała nam o 10 stopni celsjusza i dziś o poranku (godzina 5:00) na termometrach na Śląsku 7 stopni celsjusza. W ciągu dnia będzie niewiele cieplej, zdaniem synoptyków mamy zobaczyć maksymalnie 13 stopni. Będzie słońce, będą chmury i mogą się zdarzyć przelotne opady deszczu. Biomet daleki od ideału.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *