03.09.2019

Kolejny dzień września i czasem mam wrażenie, że ktoś po prostu wraz z końcem sierpnia wyłączył wakacyjną aurę. Jeszcze w niedzielę mieliśmy miejscami 34 stopnie celsjusza w cieniu, wczoraj okolice 19 stopni. Pierwszy dzień szkoły i pierwszy dzień pogody „pod psem”, jest mokro, szaro i chłodno. Wtorek 3 dzień sierpnia to 246 dzień roku i do końca zostało nam już zaledwie 119 dni. Słońce obudzi się dopiero o 5:49, zajdzie o 19:21, co widać na zdjęciu zrobionym punktualnie o 5:00, tradycyjnie w tym samym miejscu:

Jak wyglądał poranek miesiąc temu?

Jak widać wiele się zmieniło w ciągu miesiąca jeśli chodzi o długość dnia, niestety coraz bliżej nam do jesieni -- astronomiczne lato kończy się za 19 dni, wtedy oficjalnie powitamy jesień na Śląsku.

IMIENINY:

Antoni, Bartosz, Bartłomiej, Izabela, Szymon

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 1922 -- W referendum nieco ponad 90% głosujących opowiedziało się przeciwko utworzeniu samodzielnego kraju górnośląskiego pod auspicjami Niemiec.
  • 1939 -- Wojska  niemieckie wkroczyły do Częstochowy
  • 1980 -- Podpisane zostało porozumienie jastrzębskie. Była kopalnia „Manifest Lipcowy”, obecnie „Zofiówka”. Wszystko działo się w ramach tzw. porozumień sierpniowych. W sumie wysuniętych zostało 21 postulatów, wśród nich między innymi podniesienie wysokości zarobków oraz wprowadzenie wolnych sobót i niedziel.

WYDARZENIA KULTURALNE NA ŚLĄSKU:

  • 18:45 -- Bazylika w Rybniku -- Sylvain Plauyaut, koncert organowy.
  • 19:00 -- Chorzów, Miejski Dom Kultury Batory -- koncert Wandy Johnson POP/Rock

CZYM ŻYJE POLSKA:

  • Wojsko tworzy most pontonowy na rzece Wisła, w związku ze zrzutem ścieków do rzeki i awarią kolektorów. Samorząd Warszawski liczy, że to Państwo poniesie koszty z tym związane. Szykuje się również kara dla Warszawy za zanieczyszczenia z tym związane.
  • Donald Trump zapowiada, że jeszcze w tym roku odwiedzi Polskę. W związku z huraganem Dorian niestety musiał odwołać pobyt, zastąpił go wiceprezydent, który niestety nie ma uprawnień do podpisywania ważnych zobowiązań.
  • Dzieci wracają do szkół, które ledwie sobie radzą z podwójnymi rocznikami. Murów szkół nie da się rozszerzyć.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1973 -- W Atlancie w stanie Georgia przyszła na świat wokalistka pop-rockowa Jennifer Paige

  • 1968 -- W Warszawie urodził się Piotr Rubik -- polski kompozytor muzyki instrumentalnej, filmowej oraz teatralnej, multiinstrumentalista. PIOTRA RUBIKA KOJARZYMY GŁÓWNIE Z TYM NAGRANIEM:

POGODA:

W ciągu dnia od czasu do czasu będzie wyglądało słońce, ale niestety będą też momenty deszczowe. O poranku 13 stopni w ciągu  dnia maksymalnie zobaczymy okolice 20. Biomet do końca dnia niekorzystny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *