03.04.2020

Doczekaliśmy się kolejnego piątku tej wiosny. Dziś 3 dzień kwietnia 2020 roku. To kolejny dzień walki z koronawirusem na Ślasku. Wprowadzone zostały już kolejne obostrzenia, w sklepach można robić zakupy tylko w rękawiczkach, nadal obowiązuje zasada -- jeśli możesz, zostań w domu. Słońce pojawi się na niebie o godzinie 6:05, zajdzie natomiast o 19:12. Poranek wczesny za oknami prezentuje się dziś tak:

Tymczasem jeszcze w lipcu 2019 roku o tej samej porze (5:00), w tym samym miejscu poranek prezentował się tak:

IMIENINY:

Ryszard, Sykstus, Antoni

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Dzień Tęczy

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 03.04.2017 -- Uniwersytet Śląski i nietypowe zakupy! Uczelnia kupiła balon, za pomocą którego będzie badać m.in. problem smogu, pobierając próbki powietrza i zaglądając ludziom do kominów. Napowietrzne mobilne laboratorium miało wzlecieć w przestworza już tydzień wcześniej, ale plany pokrzyżowała zbyt słoneczna pogoda.  Na szczęście balon UŚ, który został wykonany na specjalne zamówienie w Wielkiej Brytanii przez jednego z najbardziej znanych producentów, dlatego używany ma być zwłaszcza w porze zimowej. Głównym przedmiotem prowadzonych z jego użyciem badań ma być bowiem smog. W koszu statku znajdzie się m.in. urządzenie do pomiaru koncentracji pyłów PM10, PM2,5 oraz absorpcji światła, a także zawartości chemicznej powietrza, aethalometr służący do badania stężenia sadzy w atmosferze, analizator stężenia nanocząstek i spektrometr do analizy gazów.
  • 03.04.2019 -- Jest decyzja włądz, będą pieniądze! 450 tys. zł z miejskiego budżetu Gliwic zostanie przeznaczone na dofinansowanie remontów w dwóch zabytkowych kościołach. To katedra św. Apostołów Piotra i Pawła i kościół św. Bartłomieja. Przez ostatnich kilka lat miasto wydało na ten cel już łącznie blisko 4 mln zł. Renowacja kościoła św. Bartłomieja, jednej z najstarszych świątyń w Gliwicach (wzniesionej jeszcze w XIII wieku), swój początek ma w 2009 r. Dotychczas wykonano m.in. generalny remont dachu, osuszono zawilgocone mury kościoła, naprawione zostały spękane ściany i sklepienia, oczyszczono elewację frontową wieży i odbudowano fragmenty murowanego ogrodzenia. Prace te zostały sfinansowane zostały ze środków parafialnych oraz dzięki wsparciu miasta. Udział w finansowaniu remontu miały też Urząd Marszałkowski i Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.
  • 03.04.2019 -- Sukces jednego z naszych śląskich szpitali! Klinika Diabetologii Dziecięcej w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka otrzymała certyfikat przyznawany najlepszym placówkom na świecie leczącym dzieci chore na cukrzycę. Jakość leczenia oceniana jest na podstawie wyników pacjentów. Sprawdzane są m.in. odczyty z pamięci glukometrów, pomp insulinowych, wyniki specjalistycznych badań przeprowadzanych podczas kontroli w naszej klinice, a także sposób, w jaki leczymy choroby współtowarzyszące cukrzycy. Ważne jest również przestrzeganie procedur na miejscu -- między innymi przeglądając szczegółowo i na wyrywki kartoteki i historie choroby poszczególnych pacjentów.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 03.04.1950 -- Urodził się Romuald Lipko, lider, klawiszowiec i kompozytor grupy Budka Suflera. Rolę lidera „Budki” przejął w 1978 tuż po odejściu Krzysztofa Cugowskiego (do 1984). Jego największym sukcesem komercyjnym okazała się płyta Nic nie boli, tak jak życie, wydana w 1997. Sprzedała się w ponad milionowym nakładzie. Zmarł 6 lutego 2020 roku.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

  • 54 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w naszym województwie, zmarła 64 letnia pielęgniarka z Rudy Śląskiej.
  • Prawdziwy kryzys z powodu koronawirusa przeżywa szpital w Wodzisławiu Śląskim! Aż 31 zakażonych -- to głównie personel medyczny i pacjenci z oddziału chirurgii. Wszyscy objęci są kwarantanną.
  • Są również dobre informacje -- trzech wyleczonych pacjentów opuszcza szpital w Raciborzu -- podwójne testy wykluczyły w ich organizmach występowanie koronawirusa.

POGODA NA DZIŚ:

Popołudniu wzrost zachmurzenia, w ciągu dnia maksymalnie 11 stopni celsjusza. Wiatr z zachodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *