03.02.2021

by

W zeszłym roku o tej porze mieliśmy miejscami nawet 15 stopni celsjusza na termometrach, dziś maksymalnie mamy zobaczyć połowę z tego. Wszystko to co było wczoraj śniegiem i lodem, dziś będzie zmieniać stan skupienia.  To 34 dzień roku i do końca pozostało nam 332 dni. Dzień jest już dłuższy od najkrótszego o godzinę i 28 minut. Do końca astronomicznej zimy jeszcze 44 dni. Dzisiejsza wizytówka dnia przedstawia się tak:

A tymczasem jeszcze w 2019, w lipcu, w tym samym miejscu poranek prezentował się o godzinie 5:00 tak:

Różnicę widać jak na dłoni, dnia jeszcze mamy mało.

IMIENINY:

Błażej, Oskar, Telimena, Hipolit

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

 • Międzynarodowy Dzień Kopania Rowów
 • Dzień Ciasta Marchewkowego

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

 • 1969 – W Żywcu został stracony zbójnik z terenu Beskidów Tomasz Masny. Jego oddziały rabowały w okolicach Żywca w drugiej połowie XVII wieku. W 1965 roku postanowił dokonać napadu na miasto, wkrótce wszyscy zbójnicy zostali ujęci.
 • 1919 – Podpisany został układ o tymczasowych granicach na Śląsku Cieszyńskim. Wszystko odbywało się w ramach walk Polsko – Czechosłowackich.
 • 1994 – Po niemal 40 latach kończy się produkcja samochodu dostawczego Nysa. Samochód był produkowany od 1958 roku.
 • 2020 –  Coraz więcej nieprawidłowości w licznikach mierzących przebyte kilometry w samochodach! Policjanci donoszą o kolejnych kręconych licznikach, rekordzista złapany na Śląsku miał o 170 tys. km. mniej niż w rzeczywistości.
 • 2020 –  Tychy rezygnują z plastiku! Jednorazowe sztućce, kubki, talerzyki idą w odstawkę przechodzą do historii w placówkach Urzędu Miasta. To kolejny samorząd, który stawia na ekologiczne rozwiązania. Wcześniej z plastikiem pożegnał się między innymi Rybnik. W tym ostatnim mieście coraz częściej mieszkańcy stawiają na odnawialne źródła energii. Fotowoltaika w Rybniku staje się coraz bardziej popularna.
 • 2020 –  Marka Fiat świętuje 100 lecie produkcji samochodów w Polsce. Z linii produkcyjnych w Tychach i Bielsku zjechało w sumie 12 milionów egzemplarzy samochodów.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

 • 1990 – W Miami na Florydzie urodził się amerykański wokalista i raper Kisean Anderson, znany jako Sean Kingston. Artysta zadebiutował w roku 2007 albumem zatytułowanym „Sean Kingston”.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

 • To już pewne w Bytomiu powstanie wodny plac zabaw! Inwestycja ma być gotowa latem tego roku. Lokalizacja to sąsiedztwo kąpieliska w Parku Miejskim.
 • Nietypowy napad i kradzież w Katowicach. Z jednego z marketów złodzieje wynieśli …. pięć kartonów czekolady. Do zdarzenia doszło przy ulicy Oswobodzenia 66. Kradzież została zarejestrowana na kamerach. Za słodką kradzież czeka ich gorycz porażki i odsiadka bo wartość skradzionych czekolad to 1000 złotych.
 • Największa prywatna kopalnia w naszym kraju sprzedana! Chodzi oczywiście o kopalnię PG Silesia z Czechowic Dziedzic. Nowy włąściciel to firma Bumech z Katowic. Transakcja opiewa na 19 milionów złotych.

POGODA

W ciągu dnia sporo chmur i opadów deszczu. Na termometrach nawet 8 stopni celsjusza. Biomet niekorzystny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *