02.04.2020

Pierwszy kwietniowy czwartek 2020 roku. Poranek dużo cieplejszy niż podczas kilku poprzednich dni. Dziś o godzinie 5:00 na termometrach okolice -2 kreski. Dzień trwa już nieco ponad 13 godzin, jest dłuższy od najkrótszego w roku o 5 godzin i 21 minut. Słońce wstaje o 6:07, zachodzi natomiast o 19:11. Do końca astronomicznej wiosny pozostało nam 78 dni. Poranna wizytówka dnia od czasu zmiany czasu nieco ciemniejsza:

Jeszcze kilka dni temu, tuż przed zmianą czasu na letni, poranek wyglądał tak:

IMIENINY:

Franciszek, Urban, Wiktor

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
  • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 02.04.1921 – Likwidacja komunikacji tramwajowej w Cieszynie. Pierwsze wozy ruszyły w Cieszynie w trasę 12 lutego 1911 roku i kursowały na linii od ul. Bielskiej przez Rynek, następnie ul. Głęboką, dalej mostem na Olzie do stacji kolejowej. Łącznie było to 1793 metry długości, wozy mijały się na Rynku i przy moście na Olzie. Większość trasy w tych czasach była jednotorowa. Tabor ówczesny skłądał się z 4 wozów, które wyposażone były w silniki z jednej z firm w Pradze. 9 lat po utworzeniu linii doszło do podziału miasta na część polską i czeską. Od tego momentu przejazd przez most mocno się skomplikował ponieważ wprowadzone zostały wzmożone kontrole. W kwietniu 2021 roku tramwaje zostały zlikwidowane a cały tabor został sprzedany do Łodzi. Dziś w Cieszynie oczy mieszkańców cieszy jedynie dawny budynek zajezdni oraz rozetki do zawieszania sieci trakcyjnej. Ponownie do pomysłu włodarze miasta wrócili w 2017 roku, zlecone zostało nawet opracowanie koncepcji przywrócenia transgranicznej komunikacji tramwajowej. Rok później burmistrz ogłosił iż ze względu na liczne komplikacje temat zostanie porzucony.
  • 02.04.1969 – W okolicach Zawoi, w Beskidzie Żywieckim rozbił się samolot AN-24 należący do Polskich Linii Lotniczych. W tej katastrofie śmierć poniosły 53 osoby. Niestety do dziś nie znamy konkretnej przyczyny katastrofy, wiadomo natomiast iż samolot miał lądować w Krakowie, jak to się stało, że znalazł się aż tak daleko od lotniska? Ewentualnym wytłumaczeniem tego faktu może być jakość aparatury nawigacyjnej w Krakowie. Pojawiają się również sugestie, że piloci próbowali uciec z Polski, stąd też ich przelot na niskiej wysokości nad Beskidami, który mógł doprowadzić do katastrofy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *