02.03.2021

by

Początek dnia pod znakiem licznych mgieł, które w znaczący sposób utrudniają przemieszczanie się po Śląskich drogach. W wielu miejscach termometry również wskazują okolice zera, więc samochodowe szyby mogą być zamarznięte.  Słońce wstanie już 19 minut po godzinie 6:00, zachód planowany jest na 17:16, dzień trwać w sumie będzie 10 godzin i 57 minut. To 62 dzień roku, do końca 304 dni. Zima oficjalnie, w kalendarzu kończy się za 17 dni. Jak wygląda poranna wizytówka dnia? Zdjęcie wykonane o godzinie 5:00, w tym samym miejscu co zwykle:

Dla porównania wizytówka wykonana również o godzinie 5:00, w tym samym miejscu ale w sierpniu (02.08.2019):

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

 • 02.03.2016 – Ciąg dalszy zamieszania w Zawierciu. Policjanci ze Śląska ponownie zapukali do drzwi byłego prezydenta miasta Ryszarda M., tym razem z zarzutem przyjęcia 130 tysięcy złotych w postaci łapówek. Mężczyzna został zwolniony po wpłaceniu poręczenia majątkowego. Według śledczych, Ryszard M. miał brać pieniądze w zamian za ustawienie przetargów na budowę domów komunalnych. Były prezydent Zawiercia nie przyznał się do winy. Po przesłuchaniu zwolniono go do domu.
 • 02.03.2016 – Dobre wieści dla pacjentów z Rudy Śląskiej nie będą już musieli dojeżdżać do innych miast na badania. W miejskiej placówce uruchomiony został rezonans. Dyrekcja szpitala podpisała właśnie umowę z firmą, która będzie się starać o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia żeby darmowe badania rezonansem były wykonywane również dla osób ze skierowaniem od specjalisty, a nie tylko w ramach hospitalizacji. Możliwość przeprowadzenia badania na miejscu ma docelowo skrócić czas oczekiwania, dodatkowo łatwiej będzie diagnozować osoby, których stan zdrowia uniemożliwia transport. Z bezpłatnego badania rezonansem magnetycznym mogą na razie skorzystać tylko pacjenci szpitala. Osoby ze skierowaniem od specjalisty na darmowy rezonans będą musiały jednak jeszcze poczekać. Na razie bowiem pracownia nie ma umowy z NFZ. Będzie mogła ją dostać dopiero kiedy fundusz ogłosi nowy konkurs.
 • 02.03.2018 – Kolejny dowód na potwierdzenie tezy, że palenie szkodzi. 22-letni mężczyzna wypadł z okna na trzecim piętrze bielskiego hotelu. Według wstępnych ustaleń najprawdopodobniej zbytnio wychylił się, paląc w oknie papierosa. Na szczęście skończyło się głównie na strachu i złamanej nodze, mężczyzna spadł bowiem na balkon piętro niżej. Policja wykluczyła udział osób trzecich w tym zajściu.
 • 02.03.2018 – Smog truje na Śląsku! Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach informuje o sporych przekroczeniach dopuszczalnych norm, chodzi o pył PM10. W Żywcu było to blisko 230%, Rybniku 220%, Bielsku 170%. Osoby chore, osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na „świeżym” powietrzu, są również apele by ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu – podkreślają służby wojewody.
 • 02.03.2019 – Do wszystkich zmotoryzowanych dociera ważna informacja – będzie więcej miejsc parkingowych w Bielsku! W miejscu, gdzie wcześniej była komenda policji (ul. Rychlińskiego) władze miasta zamierzają wybudować parking. W sumie do realizacji przedsięwzięcia wystartowało 6 firm. Ostatecznie budową ma zająć się ta, która zaoferowała najniższą cenę (2,8 miliona złotych). Obiekt ma docelowo pomieścić 135 samochodów oraz 10 pojazdów dla niepełnosprawnych. W ramach inwestycji wykonawca zbuduje również drogi manewrowe, chodniki, ogrodzenie, mur oporowy i przebuduje drogę dojazdową od ul. Broniewskiego. Zamontuje także szlabany, terminale przy wjeździe i wyjeździe, automatyczny punkt poboru opłat, tablicę informacyjną oraz system monitoringu. Dziś wiemy, że ostatecznie parking został oddany do użytku w lipcu 2019 roku.
 • 02.03.2021 –  380 osób w województwie Śląskim znajduje się pod obserwacją w związku z koronawirusem. W tej grupie jest też 12 obywateli z Chin. W skali kraju wygląda to tak: hospitalizowanych jest 87 osób, 147 ma obowiązek kwarantanny, nieco ponad 3300 osób jest pod nadzorem epidemiologicznym.
 • 02.03.2021 –  Z powodu koronawirusa cierpi gospodarka, ale również sportowcy. Jastrzębski Węgiel z obawy przez zarażeniem zawodników nie chce jechać do Włoch. Pojawił się nawet apel o zmianę miejsca rozegrania meczu w ramach siatkarskiej Ligi Mistrzów.
 • 02.03.2021 –  Największe centrum logistyczne w Polsce i nowe zatrudnienie w Gliwicach. Wciąż nowych osób do pracy szuka Amazon. Inwestycja jest na ukończeniu start w kwietniu, na początku praca będzie się odbywała na jedną zmianę.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

 • 1962 – W miejscowości Perth Amboy w stanie New Jersey urodził się John Bongiovi, wokalista i założyciel Bon Jovi. W 2006 roku piosenkarz został sklasyfikowany na 31. miejscu listy 100 najlepszych rockowych wokalistów wszech czasów według Hit Parader.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

 • Prezydent Katowic zainteresował się sprawą wycinki drzew w Lasach Murckowskich. Aby uchronić drzewa zamierza stworzyć tutaj tzw. Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy.
 • Wyrywkowe kontrole na granicy z Czechami i Słowacją. Chodzi oczywiście o koronawirusa. Od soboty 27 lutego aby przedostać się do naszego kraju trzeba posiadać potwierdzenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki przeciw COVID.

POGODA:

W ciągu dnia dużo słońca i temperatura na poziomie nawet 12 stopni celsjusza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *