01.10.2019

To właśnie dziś, we wtorek rozpoczynamy nowy miesiąc 2019 roku, jeszcze trochę i będziemy rozmawiać o czapkach, szalikach, krótko mówiąc o nadchodzącej zimie. Wtorek to czas w którym nabieramy tempa w pracy, po leniwym poniedziałku 😉 Jak prezentuje się nasza, Śląska wizytówka dnia?

Jeszcze dwa miesiące temu, w sierpniu wizytówka wyglądała tak:

Wtorek 1. dzień października trwać będzie w sumie 11 godzin i 40 minut, zachód słońca planowany jest na 18:15.

IMIENINY:

Danuta, Remigiusz, Jan, Julia, Roman, Teresa.

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu
  • Międzynarodowy Dzień Pracownika Ochrony Zdrowia
  • Światowy Dzień Ptaków

  • Międzynarodowy Dzień Muzyki

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 1922 -- Niemieckie jeszcze Zabrze uzyskują prawa miejskie. 1915 -- 1946 Hindenburg. Powierzchnia miasta około 80km kwadratowych. W sumie jest tu 18 dzielnic. Nazwa Zabrze oznacza osadę położoną tuż za dołami, gąszczem leśnym. Jeszcze w 1672 -- Zabrze zamieszkiwało jedynie 34 gospodarzy
  • 1982 -- W Tychach uruchomiona została w tym dniu komunikacja trolejbusowa. Pierwsza linia miała 4 kilometry i rozciągała się od zajezdni do ulicy Jana Pawła II. To był prawdziwy eksperyment a wybrano właśnie Tychy ze względu na szerokie ulice, które nadawały się idealnie. Jeszcze w tym samym miesiącu wojewoda wydał decyzje i zgodę na rozbudowę linii. I tak trolejbusy śmigają po drogach Tychów do dziś.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1983 -- W Szwecji ukazał się pierwszy znaczek pocztowy z zespołem ABBA.
  • 2001 -- Wokalistka i aktorka Jennifer Lopez poślubiła w Los Angeles swojego drugiego męża -- Crisa Judda. Osiem miesięcy później (maj 2002) para ogłosiła, że jest w separacji. A Jennifer Lopez znamy między innymi z tego przeboju:

CZYM ŻYJE POLSKA:

  • Poniedziałkowa aura pod znakiem silnego wiatru wyrządziła w Polsce wiele szkód. Do godziny 21:00 w całym kraju odnotowano łącznie 5794 interwencje związane z usuwaniem skutków wiatru. Zginęła jedna osoba, osiem zostało rannych. Na Śląsku w sumie było ich 460. Lekko uszkodzonych zostało 25 dachów, dwa zostały zerwane z budynków gospodarczych. Połamane drzewa uszkadzały samochody, ogrodzenia i linie energetyczne.
  • Nie żyje Kornel Morawiecki -- działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca Solidarności Walczącej, marszałek senior Sejmu, prywatnie ojciec Mateusza Morawieckiego.

POGODA:

Poranek chłodny, bo maksymalnie 10 stopni na termometrach w Rybniku i Gliwicach. W ciągu dnia dużo słońca i znacznie cieplej -- maksymalnie śląskie termometry mają pokazać 20 stopni celsjusza, nadal jednak spodziewamy się silnych porywów wiatru.

Zdjęcie nieba nad Gliwicami wykonane o godzinie 7:40:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *