01.04.2020

Środa, środek tygodnia do końca jeszcze kilka dni, na szczęście poprawia się aura i coraz więcej ciepłych promieni słonecznych do nas dociera. Dziś 01.04.2020, dziś nie we wszystkie informacje przekazywane powinniśmy wierzyć, bo to przecież Prima Aprilis. W sumie dzień trwać będzie blisko 13 godzin i jest dłuższy od najkrótszego w roku o 5 godzin i 18 minut. Do końca wiosny 79 dni. Poranna wizytówka przedstawia się dziś następująco:

Trzeba jednak pamiętać iż gdyby nie zmiana czasu mielibyśmy już o tej porze piękny budzący się dzień, tyk było tuż przed zmianą czasu:

IMIENINY:

Grażyna, Hugon, Zbigniew

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Międzynarodowy Dzień Ptaków

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 01.04.1993 -- Powstanie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. To największy w kraju producent węgla koksowego oraz największa komercyjna grupa koksowni w Europie. Spółka do dzi ś zajmuje się produkcją i sprzedażą węgla kamiennego głównie koksowego oraz węgla wykorzystywanego w przemyśle energetycznym. Od 2011 roku notowana jest również na Giełdzie Papierów Wartościowych i wchodzi w skład 14 indeksów, w tym indeksu WIG20 i od 31 lipca 2012 r. także w skład Respect Index. Kapitalizacja giełdowa spółki na dzień 13 sierpnia 2012 r. wyniosła 10,8 mld zł. Kapitalizacja giełdowa spółki na dzień 28 grudnia 2018 roku wyniosła ponad 7,8 mld zł. Ogólne przychody grupy kapitałowej w roku 2012 przekroczyły 9 mld złotych, przychody ze sprzedaży wyniosły ponad 8800 mln złotych. Przychody ze sprzedaży w 2018 roku wyniosły 9 809,5 mln złotych. Łącznie w grupie pracuje ponad 28 tys. osób, w tym ponad 21 tys. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.
  • 01.04.2016 -- W całym kraju, w tym także na Śląsku startuje program Rodzina 500 plus. Początkowo 500 złotych było wypłacane tylko na pierwsze dziecko, dziś bez względu na dochody środki otrzymuje każde dziecko w rodzinie.
  • 01.04.2016 -- Waldemar Socha, prezydent Żor, zapowiadał budowę nowych mieszkań pod wynajem. Prezydent wspominał o tysiącu. Na razie w planie jest budowa 580, a mieszkańcy już mogą wypełniać ankiety w tej sprawie. Na internetowej stronie urzędu miasta mieszkańcy mogą wskazać, jakie mieszkanie chcieliby wynająć. Do wyboru mają małe, jednopokojowe lokale, lub takie, które mają cztery pokoje i ponad 110 metrów kwadratowych powierzchni.
  • 01.04.2016 -- Nieszczęśliwy wypadek w Zabrzu. Kierowca osobówki potrącił na chodniku starsze kobiety. Do zdarzenia popołudniową porą pod jednym z dyskontów przy ul. Kościuszki w Zabrzu. Kiedy dwie starsze panie spacerowały chodnikiem, wjechała w nie osobówka. Jak się okazało, kierowca cofał samochodem i nie zauważył staruszek. Na miejsce została wezwana karetka. Jedna z poszkodowanych kobiet z obrażeniami trafiła do szpitala.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 01.04.1985 -- David Lee Roth oficjalnie odszedł z zespołu Van Halen, aby kontynuować karierę solową.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

  • Koronawirus rozprzestrzenia się w naszym regionie. Na ten moment mamy 264 przypadki zakażonych, niestety 8 osób zmarło.
  • Tragedia w Orzeszu! W jednym z domów według wstępnych informacji doszło do rozszerzonego samobójstwa. Wiadomo że nie żyje mężczyzna, dziecko a kobieta znajduje się w szpitalu.
  • Katowice przeznaczą dodatkowe pieniądze na walkę ze skutkami koronawirusa. W sumie to 25 milionów złotych -- pieniądze te mają pomóc przedsiębiorcom którzy ponieśli straty z powodu koronawirusa.

POGODA:

W ciągu dnia dużo słońca i maksymalnie 7-8 stopni na termometrach, na ogół bez opadów deszczu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *